Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/arrat-111.jpg

Arrat parandalojnë plakjen e përshpejtuarNjë studim i kryer në SHBA me mbi 34,000 gra në fund të viteve ’50 dhe në fillim të viteve ’60 zbuloi se ekziston një lidhje e ngushtë midis arrave dhe ngadalësimit të plakjes.

Të gjithë të anketuarit u përgjigjën pyetjeve në lidhje me dietën, shëndetin fizik dhe kujtesën.

Rreth 16 për qind e tyre nuk kishin ndonjë problem shëndetësor dhe doli se ato hanin mesatarisht dy porcione arra në ditë, që është më se e mjaftueshme për të ruajtur shëndetin dhe vitalitetin e trurit.

Ushqimi cilësor përbëhet nga fruta dhe perime sezonale dhe lokale, mishi dhe vezët më të mira organike, shtëpiake, arra dhe drithëra.

Meqenëse jeta njerëzore është zgjatur, është e rëndësishme të ruhet vitaliteti për aq kohë sa të jetë e mundur, domethënë të plakemi shëndetshëm dhe çështja kryesore e plakjes së shëndetshme është ushqyerja.

Një dietë cilësore përbëhet nga fruta dhe perime sezonale dhe lokale, mundësisht organike, mish shtëpiak dhe vezë, arra dhe drithëra.

Është e rëndësishme të jesh i larmishëm dhe të ushqehesh me moderim.

Rekomandohet të hani arra çdo ditë, gjë që jo vetëm që do të zvogëlojë ndjenjën e urisë, por gjithashtu do të ruajë shëndetin e trurit, zemrës dhe enëve të gjakut.

Përveç ushqimit, rekreacioni ditor është gjithashtu i rëndësishëm.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera