Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/perime.jpg

Asnjëherë mos i lani këto perime para se të gatuaniNëse jeni adhurues të perimeve, me siguri blini shumë dhe përpiqeni t’i fusni të gjitha në recetat tuaja të gatimit.

Para përgatitjes së tyre, ju siguroheni që t’i lani ato, por ja që disa prej tyre nuk duhen larë.

Perime për të cilën po flasim është kërpudha! Kërpudhat nuk janë perime.

Ato pjesë e familjes së kërpudhave, por ne shpesh i përgatisim si perime.

Përveç kërpudhave të bardha të njohura, ka edhe kërpudha gështenjë, kërpudha portobello etj.

Kërpudhat janë plot me lëndë ushqyese si vitamina B2, acid folik, kalium dhe fibra.

Pra, pse nuk duhet ta pastroni këtë perim?

Nuk duhet sepse kërpudhat thithin shumë lagështi dhe e mbajnë atë si një sfungjer.

Kur i skuqni në tigan, kjo lagështi do të transformojë shijen e tyre.

Është më mirë t’i pastroni me një furçë për të hequr papastërtitë.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera