Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/banane.jpg

Bananet rrisin fertilitetin te meshkujtNjë urolog në Singapor ka zbuluar se fertiliteti mund të shtohet duke ngrënë banane çdo tri ditë.

Bananet përmbajnë magnez, vitaminë A, B1, C dhe proteina, aminoacid L-argininë dhe L-karnitinë, substanca që mund të përmirësojnë dhe mund të stimulojnë prodhimin e spermatozoidëve.

Të nevojshme mund të jenë edhe drithërat, perimet dhe sallatat jeshile, bizelet, mishi pa yndyrë, si dhe ushqime që përmbajnë vitaminë D, si qumështi dhe salmoni.

Sipas urologut mundësia për t’u bërë baba shtohet edhe më shumë nëse nuk pini alkool dhe hiqni dorë nga duhani, pasi heqja dorë nga këto vese ju ndihmon të largoni stresin.

Të fundit

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Info Tjera