Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/cipla-remdesiivr-1592791836-1592986698.jpg

BE i jep dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-inZyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për të trajtuar disa raste të rënda të të sëmurëve me Covid-19.

“Ne s’kemi lënë gur pa lëvizur në përpjekjet tona për të siguruar trajtime efikase ose vaksina kundër koronavirusit”, tha Komisionerja për Shëndetin në BE, Stella Kyriakides në një deklaratë ditën e sotme.

Remdesivir është ilaçi i vetëm anti-koronavirus që merr ditën e gjelbër nga Bashkimi Evropian. Autorizimi vjen pasi Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) javën e kaluar rekomandoi që ilaçi të aprovohej për trajtimin e pacientëve që kërkojnë oksigjen plotësues.

Ky ilaç i prodhuar nga kompania “Gilead Sciences”, është i pari i aprovuar nga autoritetet amerikane për t’u përdorur në trajtimin e Covid-19.  Përdorimi i tij ka treguar se mund të ndihmojë të sëmurët të shërohen më shpejt nga virusi.

Përmes një deklarate për shtyp, Departamenti i Shëndetit bëri me dije është arritur një marrëveshje e shkëlqyer me Gilead për 500 mijë doza të ilaçit, e cila nënkupton 100% të prodhimit të kompanisë për muajin korrik dhe 90% të prodhimit të muajve gusht e shtator.

Të fundit

10 mënyra për të shmangur komplikimet me diabet

Diabeti është një sëmundje serioze. Ndjekja e planit tuaj të trajtimit të diabetit merr një angazhim gjatë gjithë orarit. Por përpjekjet tuaja janë të vlefshme. Kujdesi me diabetit mund t

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën e koronavirusit?

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën për COVID-19n? Autoritetet shëndetësore të SHBA shpresojnë që në fund të muajit të ardhshëm të kenë disa udhëzime se si t’i racionojnë dozat fille

Vaksina australiane e Covid-19 e gatshme brenda katër muajsh

Rezultatet e para të vaksinës australiane Covax 19 kundër Covid-19, kanë rezultuar pozitive. Mediat e huaja bëjnë me dije se në testet e fazës 1 ka treguar se është e sigurt dhe se prodhon n

Humbni peshë me këtë lëng

Lëngu i përgatitur nga majdanozi është konsideruar si një ndër recetat më të mira për ta nisur ditën, sidomos nëse je në grupin e atyre njerëzve që duan të bien nga pesha në një kohë

Vaksina për Covid-19 mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të rriten rastet e koronavirusit. Krizat politike, ekonomike dhe shëndet

Disa arsye pse duhet të konsumoni fistikë

Fistikët janë ndër të paktët arrorë që përmbajnë shumicën e ushqyesve të rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Jo vetëm që janë shumë të shijshëm, ato përmbajnë gjithashtu shum

Info Tjera