Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/1592216737786swr2-impuls-corona-app-100__v-16x9@2dXL_-77ed5d09bafd4e3cf6a5a0264e5e16ea35f14925.jpg

Britania zhvillon aplikacionin për gjurmimin e kontakteveQeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zhvilluar një aplikacion për gjurmimin e kontakteve, i cili do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të koronavirusit.

“Ne jemi shumë afër arritjes së qëllimit tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit. Me rritjen e rasteve të Covid-19, ne duhet të përdorim çdo mundësi që kemi për të parandaluar transmetimin, duke përfshirë teknologjitë më të fundit”, tha sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Matt Hancock në një deklaratë.

“Zhvillimi i këtij aplikacioni shënon një hap të rëndësishëm në luftën kundër koronavirusit dhe unë i bëj thirrje të gjithëve të shkarkojnë dhe të përdorin aplikacionin për të mbrojtur veten dhe të dashurit e tyre”.

Aplikacioni do të jetë në dispozicion për personat mbi 16 vjeç në Angli dhe Uells.

Për të promovuar përdorimin e tij, qeveria do të nisë gjithashtu një fushatë me sloganin:

“Mbroni të dashurit tuaj. Shkarkoni aplikacionin”.

“Sa më shumë njerëz që e shkarkojnë, aq më efektiv do të jetë,” deklaroi ministri.

Të fundit

Rikthehet ndotja e ajrit në Prishtinë

Ajri i ndotur është rikthyer, kjo vërehet dukshëm edhe në kryeqytet. Në kohën kur Kosova po përballet me shtim rastesh me koronavirus, një tjetër problem po shtohet. Sipas Indeksit të Cilë

Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës anti-COVID 19

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë q

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa o

Vaksina e Oksfordit ka filluar të jap rezultate

Bota ka filluar t’i presë rezultatet e para të vaksinës kundër koronavirusit. Nëse efikasiteti i kësaj vaksine është pozitiv, atëherë ajo do të shpërndahet në mbarë Evropën dhe botën

FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha dje autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me COVID-19, duke konfirmuar autorizimin me kusht të dhënë në maj, njoftoi

Hani gjashtë bajame në ditë dhe shihni përfitimet

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të s

Info Tjera