Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/All-about_tea.jpg

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetëNë ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve.

Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shumta shëndetësore që sjell.

Arsyet pse duhet të shtoni një filxhan çaji në rutinën tuaj ditore janë:

Përmirësoni shëndetin e zemrës
Konsumimi i çajit të zi mund të ndihmojë zemrën të funksionojë dhe të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të tjera.

Studimet tregojnë se ata që pinë rreth tre ose më shumë filxhanë çaj të zi në ditë mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes deri në 21%.

Largon erën e pakëndshme të këmbëve
Çaji i zi mund të zvogëlojë erën e pakëndshme të këmbëve për shkak të acidit tanik që përmban.

Vret të gjitha bakteret që shkaktojnë erë dhe mund të mbyllin poret duke ju djersitur më pak.

Për ta bërë këtë, vendosni dy bustina me çaj të zi në një litër ujë.

Lëreni për një kohë, pastaj zhytini këmbët për 15 minuta deri në 30 minuta.

Ul rrezikun e diabetit
Një studim zbuloi se njerëzit e moshuar në ishujt Mesdhe kanë një rrezik më të ulët të diabetit për shkak të konsumit të rregullt të çajit të zi.

Ata shpesh pinë një filxhan ose dy nga ky çaj pothuajse çdo ditë dhe ka rezultuar i efektshëm në parandalimin e diabetit të tipit 2.

Forcon imunitetin
Çaji i zi forcon sistemin tuaj imunitar sepse ka një kapacitet të lartë për thithjen radikale të oksigjenit.

Ul nivelin e stresit

Çaji i zi përmban L-theaninë që ndihmon të ndiheni më të relaksuar.

Pirja e çajit të zi mund të ulë nivelet e kortizolit, kështu që do të keni kontroll më të mirë mbi nivelet e stresit.

Konsumoni një sasi të moderuar të këtij çaji çdo ditë dhe do të ndjeni një përmirësim të madh.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera