Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vitamin-d-e1599480093337.jpg

Çfarë dëme i shkakton trupit mungesa e vitaminës DVitamina D e cila njihet edhe si vitamina e diellit është domosdoshmëri për funksionimin e përgjithshëm të trupit.

Vitamina D nuk është menduar vetëm për kockat dhe dhë mbët, por gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në thithjen e magnezit dhe fosforit dhe forcon sistemin i munitar, parandalon sklrozën e shumëfishtë, sëmundjet e zemrës dhe infeksionet bakteriale ose virale dhe shumë më tepër.

E di që shumica e lexuesve nuk janë të vetëdijshëm për këtë fakt.

Mungesa e vitaminës D është e përhapur këto ditë.

Shumica prej nesh vuan nga kjo ose njohim dikë që ka mungesë të vitaminës D.

Faktori që çon në mungesë të vitaminës D janë aktivitetet e kufizuara në natyrë dhe mbrojtja nga dielli gjatë gjithë kohës.

Më poshtë është një listë e të gjitha shenjave dhe simptomave kryesore të mungesës së vitaminës D.

Nëse vini re ndonjë prej tyre nxitoni te mjeku juaj dhe të ekzaminoheni.

Muskujt e dobët dhe kockat: Të gjithë e dimë se vitamina D është domosdoshmëri për kockat, muskujt dhe dhëmbët.

Nëse keni kocka të buta ose muskuj mund të jetë një shenjë që nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë nga dielli.

Ndjenja e lodhjes: Nëse vazhdimisht po ndjeheni të lodhur ose dep resion, atëherë patjetër që duhet të shkoni në testin e vitaminës D.

Studiuesit kanë zbuluar se gratë me nivele të ulëta të vitaminës D kanë më shumë gjasa të jenë në depresion ose të luftojnë me ndjenja të thella të trishtimit sesa gratë me nivel të lartë të vitaminës D.

Ndjeshmëria e dhimbjes: Njerëzit që luftojnë me dhimbje kronike shpesh kanë nivele joadekuate të vitaminës D.

Po vuaj nga një migrenë kronike dhe mungesë e vitaminës D gjithashtu.

Ënjtja: Njerëzit me nivele më të ulët të vitaminës D kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga ënjtja, skuqja dhe gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve.

Mungesa e vitaminës D është shumë e rëndësishme edhe për zemrën tuaj.

Kur nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D, kjo do të rrisë rre zikun e hipertensionit.

Hipertensioni e detyron zemrën të punojë shumë, duke rritur rrezikun për goditje në tru dhe sëmundje të zemrës.

Lodhja dhe përgjumja: Njerëzit me nivele më të ulët të vitaminës D i mungon energjia gjatë ditës dhe mund të ketë një ndjenjë të vazhdueshme lodhjeje.

Luhatje humori: Vitamina D luan një rol në prodhimin e serotoninës.

Ka një ndikim domethënës në gjendjen shpirtërore.

Nëse jeni duke ndryshuar humor të pazakontë, vlerësoni nivelin tuaj të vitaminës D.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera