Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Mask.png.jpg

Çfarë duhet të keni parasysh rreth përdorimit maskës gjatë dimrit?Dimri tashmë është këtu me ne, këtë herë jo vetëm me sëmundjet e zakonshme, por edhe me një rritje numri të rasteve me Covid.

Ndërsa tani jemi mësuar të mbajmë një maskë në fytyrë – falë disa studimeve që kanë provuar efektivitetin e tyre në ndalimin e përhapjes së virusit – shumë prej nesh nuk janë në dijeni se si maska mund të ndikohet nga moti i lagësht i dimrit.

OBSH-ja ka lajmëruar se maskat e fytyrës duhet të ndryshohen në momentin që lagen, pasi një maskë e lagur mund të vështirësojë frymëmarrjen.

Një studim nga Universiteti i Edinburgut zbuloi se dikush që qëndron dy metra larg një personi që kollitet dhe nuk ka maskë, është i ekspozuar ndaj pështymës apo sekrecioneve të tij 10.000 herë më shumë sesa dikush që është gjysmë metri nga një person që kollitet dhe që mban mask.

Por një maskë e lagur nuk mund të jetë kaq efektive, për shkak të kapacitetit të ulët të filtrimit.

Maskat kirurgjikale kur lagen, bëhen më të depërtueshme dhe nuk ju mbrojnë në transmetimin e virusit.

Ekspertët sugjerojnë që gjithmonë të mbani një mask rezervë dhe ta ruani në një pjesë të pastër të çantës.

Të fundit

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime të ftohta, të ngrohta apo të tharta. Dhimbja

5 ushqimet më të mira kundra plakjes

Të pasurit e një lëkure të bukur e të pastër fillon që me mënyrën se si ushqehemi, por këto ushqime kundra plakjes mund t’ju ndihmojnë me më shumë se aq. Kur e mbushim dietën tonë ush

Mungesa e magnezit mund të jetë vdekjeprurëse

Ky mineral ndihmon për të fjetur më mirë, zvogëlon rrezikun e ekzemës, infarktit dhe sulmit në zemër, dhe mangësia e tij mund të jetë fatale. Mungesa e magnezit manifestohet në formën e l

A ndikojnë dhimbjet e kokës në plakjen e trurit?

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimer-it të cilit i referohet AgroWeb.

Pse lëkura jote ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bënë mrekullira. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura ë

10 ushqimet që duhet ti shmangni për ulur dhjamin në bark

Nëse dëshironi të zvogëloni dhjamin në bark, duhet të zgjidhni një plan të duhur diete dhe një rutinë efektive trajnimi. Shmangia e këtyre produkteve të dëmshme është thelbësore për h

Info Tjera