Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/gjum.jpg

Çfarë ndodh me trupin tonë kur flemë më shumë gjumëGjumi është një pjesë shumë e rëndësishme e jetës njerëzore dhe nuk ka dyshim se gjumi i duhur është një parakusht për shëndet të mirë.

Mirëqenia fizike dhe mendore si dhe mbrojtja nga një sëmundje varen nga cilësia dhe sasia e gjumit.

Në fundjavë, në fakt, njerëzit priren të flenë më shumë orë ose në mëngjes ose në mesditë.

Mirëpo si ndikon kjo në trupin tonë?

Studiuesit nga Universiteti i Koresë kanë zbuluar se numri i orëve që flemë gjatë fundjavave lidhet me peshën e trupit.

Në mënyrë të veçantë, ata studiuan më shumë se 2000 njerëz të moshës 19 deri 82 vjeç.

Studiuesit kryen matjet e duhura të trupit mbi pjesëmarrësit dhe mblodhën informacion në lidhje me orët që fjetën gjatë javës dhe veçmas gjatë fundjavave.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ata që flinin më shumë gjatë fundjavave sesa gjatë ditëve të javës peshonin më pak.

Ata gjithashtu mund të kenë pasur tendencë të flenë më pak orë gjatë ditëve të javës, por pushuan më shumë orë në përgjithësi gjatë gjithë javës.

Ata gjithashtu mund të kenë pasur tendencë të flenë më pak orë gjatë ditëve të javës, por pushuan më shumë orë në përgjithësi gjatë gjithë javës.

Të fundit

Dy mënyra për të vërejtur nëse po përjetoni COVID-19 apo ftohje

Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash nëse ke të bësh vetëm

Disa nga pijet që do ju ndihmojnë të flini të qetë gjatë natës

Ekzistojnë disa pije që ju ndihmojnë të bëni gjumë të qetë gjatë natës. Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër: Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumi

Dëshironi të humbni në peshë: Hani mollë

Me siguri e dini se pemët dhe perimet mund t’ju ndihmojnë të humbni në peshë. Një nga pemët më të mira për ta konsumuar janë mollët, madje ekziston një thënie: “Një mollë n

8 ushqimet që ju mbrojnë nga diabeti

Niveli i lartë i sheqerit në gjak, jo vetëm se dërgon te diabeti, por sigurisht se shkatërron veshkat, pankreasin dhe mëlçinë. Në vijim ju paraqesim tetë nga artikujt ushqimorë, që paranda

Benefitet e Vitaminës D në trurin e njeriut

Një studimi kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, sugjeron se mirëmbajtja e niveleve të Vitaminës D ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë. I njëjti rekomandim vjen edhe nga

​Kështu mund ta parandaloni infektimin nga pneumonia

Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë për shkak të infeksionit të virusit. Rritja e imunitetit është çelësi për të luftuar viru

Info Tjera