Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/redwhite.jpg

Cila është më e dëmshme për shëndetin vera e bardhë apo e kuqe?E dehur në moderim, vera është një pije që mund të ketë përfitime shëndetësore.

Në fakt, për shembull, vera e kuqe përmban resveratrol, ndërsa vera e bardhë ka acid kafeik.

Të dyja këto substanca ofrojnë mbrojtje të konsiderueshme kundër zemrës dhe veshkave.

Sidoqoftë, vera mund të bëjë mirë vetëm nëse është me cilësi, dhe vetëm nëse pihet pa e ekzagjeruar.

Sasia e sulfiteve – Duke folur për verërat me cilësi të mirë, e bardha ka akoma një sasi më të madhe të sulfiteve sesa vera e kuqe.

Sulfitet janë të dobishëm, ndër të tjera, për të parandaluar oksidimin e verës, që është një modifikim kimik që mund të shkaktohet nga reagimi me oksigjen.

Rreziku më i keq i oksidimit të verës është ndryshimi i shijes së tij.

Edhe pse kjo nuk është domosdoshmërisht një defekt: për shembull, në Modeira oksidimi është një proces që mbahet nën kontroll, dhe është një karakteristikë tipike e kësaj vere të veçantë të bardhë.

Sidoqoftë, verërat e bardha janë më të ekspozuara ndaj oksidimit, dhe kjo është arsyeja pse ato përmbajnë mesatarisht më shumë dioksid squfuri, ose në të vërtetë më shumë sulfate.

Sulfitet janë të këqij nëse konsumohen në sasi të mëdha.

Trupi i njeriut, në të vërtetë, e ka shumë të vështirë t’i disponojë ato, dhe ato mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Për më tepër, për shkak të dioksidit të squfurit të pranishëm në verë, subjektet e predispozuara mund të zhvillojnë alergji dhe intoleranca, ndërsa ata që vuajnë nga astma mund të shfaqin simptoma të tilla si vështirësi në frymëmarrje dhe gulçim.

Problemi i aciditetit – Aciditeti është një nga karakteristikat tipike të verërave të bardha, pasi ato kanë një pH më acid se verërat e kuqe.

Për shkak të kësaj, ka të ngjarë që disa njerëz me gjendje shëndetësore nën-parësore kanë më shumë të ngjarë të pësojnë urth nga pirja e verës së bardhë sesa vera e kuqe.

Sidoqoftë, kjo në asnjë mënyrë nuk prek individët e shëndetshëm fizikisht.

Verë dhe kolesterol – Disa mendojnë se vera e bardhë është e keqe për kolesterolin, por ky është një keqkuptim.

Në realitet nuk ka asnjë provë shkencore në këtë drejtim.

Por është gjithashtu e vërtetë që vera e kuqe ka disa efekte më pozitive nga ky këndvështrim, sepse përmban më shumë flavonoide, të cilat janë një lloj antioksidantësh që parandalojnë oksidimin e kolesterolit të keq.

A është më mirë të pini verë të bardhë apo verë të kuqe? – Nuk është e mundur t’i përgjigjemi kësaj pyetje pasi është endë e paqartë.

Megjithëse vera e kuqe përmban më shumë flavonoide, dhe megjithëse vera e bardhë ka më shumë sulfite, ajo në përgjithësi nuk ndryshon shumë midis dy pijeve për sa i përket shëndetit, për sa kohë që ato konsumohen në moderim.

Substancat e përmendura gjatë këtij neni në fakt duhet të merren në sasi të mëdha për të patur efekte pozitive ose negative në trup.

Përkundrazi, në të gjitha llojet e verërave ato janë gjithmonë të pranishme në doza jo shumë të larta.

Prandaj, edhe nëse vera e kuqe ka më shumë flavonoide, dhe madje edhe nëse e bardha ka më shumë sulfite, këto nuk janë gjithmonë vlera të larta.

Disa shqetësime mund të vijnë nga fakti se vera e bardhë është më acid, dhe për këtë arsye mund të ketë një shans më të madh për të shkaktuar dhimbje në stomak te njerëzit me probleme të veçanta shëndetësore.

Por kjo është veçanërisht e vërtetë nëse vera është me cilësi të dobët.

Si përfundim, mund të themi se për shëndetin nuk është shumë e rëndësishme nëse vera është e bardhë apo e kuqe, sepse ajo që ka më shumë rëndësi është se është një verë me cilësi të mirë.

Të fundit

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19). Tampon test

Organet që dëmton Covid-19 te personat që e kalojnë pa simptoma

Koronavirusi mund të lërë pasoja edhe të njerëzit që e kanë kaluar ka simptoma. 70% e personave të prekur nga koronavirusi, por që janë asimptomatikë, mund të ndjejnë pasoja në disa orga

Ja benefitet pas ngrënjës së dy bananeve në ditë për një muaj rresht

Sipas shkencëtarëve dhe nutricionistëve, nuk është e qartë pse shumica e njerëzve në Perëndim preferojnë vendosjen e bananes tek secila recetë. Sipas dietologëve, nëse konsumoni dy b

Info Tjera