Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/na26-OCT-Energy-Drinks.jpg

Çka i bën një pije energjike trupit tuaj?Duhet t’ju ketë ndodhur të paktën një herë që të ishit aq të lodhur dhe pa gjumë sa të kërkoni për ndonjë pije energjike, pasi thjesht nuk e duronit dot ditën e punës.

Sidoqoftë, çfarë ndodh saktësisht në trup pasi të pini vetëm një kanaçe?

Dhjetë minutat e para – kafeina stimulon qarkullimin dhe rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës.

Pas 15 minutash – përqendrimi rritet. Pas gjysmë ore – përgjumja zhduket për shkak të presionit të lartë të gjakut dhe nxitimit të sheqerit.

Pas një ore – efekti energjik zvogëlohet dhe ju tashmë ndiheni të lodhur përsëri. Pirja fillon të heqë elementët e dobishëm nga trupi.

Pas gjashtë orësh – nivelet e kafeinës bien me 50 për qind

Pas 12 orësh – e gjithë kafeina zhduket. Saktësisht se sa kohë duhet për të ndodhur kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe mosha.

Pas 24 orësh – konsumimi i rregullt i pijeve energjike shkakton dhimbje koke, nervozizëm dhe dispepsi. Ju nuk keni aspak energji.

Pas dy javësh – trupi mësohet me dozimin e rregullt të kafeinës dhe efekti i pijeve zvogëlohet. Problemet përfshijnë pagjumësi, shtim në peshë (për shkak të sheqerit), nervozizëm dhe mbindjeshmëri emocionale, rrahje të shpejta të zemrës dhe presion të lartë të gjakut.

Burimi më i mirë i energjisë është një mënyrë jetese e shëndetshme. Flini mjaftueshëm, luani sporte dhe hani mirë. Nëse jeni shpesh të lodhur, këshillohuni me një mjek.

Të fundit

A ndikojnë dhimbjet e kokës në plakjen e trurit?

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimer-it të cilit i referohet AgroWeb.

Pse lëkura jote ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bënë mrekullira. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura ë

10 ushqimet që duhet ti shmangni për ulur dhjamin në bark

Nëse dëshironi të zvogëloni dhjamin në bark, duhet të zgjidhni një plan të duhur diete dhe një rutinë efektive trajnimi. Shmangia e këtyre produkteve të dëmshme është thelbësore për h

Studimi i ri: Kush e ka kaluar Covid, 90% nuk i bie më

Një studim i ri nga ekspertët britanikë thotë se personat që kanë mposhtur koronavirusin kanë të njëjtin nivel mbrojtje me pacientët e vaksinuar. Instituti I Shëndetit publik në Angli, zbu

Kjo është vitamina e vetme që ju duhet për të pasur fytyrë të pastër

Vitamina që ju nevojitet për fytyrën tuaj është një dhe e vetme dhe “premton” për të transformuar fytyrën tuaj, shkruan ” AbcNews” Cila është kjo vitaminë mrekulli dhe si mund ta p

Qëndroni ulur për orë të zgjatura? Ja rreziqet që sjell në shëndet

Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç

Info Tjera