Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/chocolate_625x350_51458977293.jpg

Çokollata e zezë, aleat për luftimin e stresitKonsumimi i çokollatës së zezë mund të zvogëlojë stresin dhe inflamacionin, si dhe të përmirësojë kujtesën, imunitetin dhe gjendjen shpirtërore.

Kjo ndodh për shkak të flavonoideve që ndodhen në kakao.

Flavonoidet janë antioksidantë dhe agjentë anti-inflamatorë të dobishëm për shëndetin e trurit dhe kardiovaskular, thanë studiuesit.

“Për vite me radhë, ne kemi parë ndikimin e çokollatës së zezë në funksionet neurologjike nga përmbajtja e sheqerit. Sa më shumë sheqer, aq më të lumtur jemi”, tha Lee S. Berk, nga Universiteti Loma Linda në Kaliforni, SHBA .

Çokollata e zezë gjithashtu ndikon në imunitetin qelizor, nervor dhe shqisor.

Konsumi i kakaos rregullon rrugët e shumta sinjalizuese ndërqelizore reagimin imun qelizor dhe gjenet e përfshira në sinjalizimin nervor dhe perceptimin shqisor.

“Këto studime na tregojnë se sa më i lartë të jetë përqendrimi i kakaos, aq më pozitiv është ndikimi në memorje, në gjendjen shpirtërore, imunitet etj,” theksoi Berk.

Kështu që konsumoni sa më shumë çokollat të zezë që të ndiheni sa më mirë.

Të fundit

Efektet pozitive të çajit të kanellës në shëndetin tonë

Me origjinë nga Sri Lanka, çaji i kanellës është përdorur nga mjekësia orientale prej mijëra vjetësh për të kuruar të ftohtin, problemet me tretjen dhe spazmat dhe duke përmirësuar gjith

Doni të shkoni në plazh? Ndiqni këto këshilla

Për të gjithë asgjë nuk është më mirë se një ditë e ngrohtë në plazh. Pandemia këtë vit na bëri që të kufizohemi dhe të marrim masa drastike para se të shkojmë të pushojmë. Ne po

Si ti mbrojmë flokët në plazh?

Në pushime, buzë detit, në mal apo liqen, është e rëndësishme që përveçse për lëkurën, të kujdesemi edhe për flokët. Sidoqoftë, ka ende pak njerëz që kujdesen për flokët e tyre g

Këshilla për mbrojtjen e lëkurës dhe nxirjen në plazh

gjatë këtyre ditëve të ngrohta ku ekspozimi në diell është i pashmangshëm dhe frekuentimi i plazheve e pishinave ka nisur, rekomandohet ushqyerje e shëndetshme Ekspozimi në diell na ndihmon

Prindër zgjohuni; Autizmi virtual është tashmë një realitet edhe tek ne

Studimet e reja kanë zbuluar që fëmijët e vegjël që shpenzojnë shumë kohë para ekranit në TV, lojra kompjuterike, tableta dhe kompjutera, kanë simptoma të “autizmit”. Kur prind

10 mënyra për të shmangur komplikimet me diabet

Diabeti është një sëmundje serioze. Ndjekja e planit tuaj të trajtimit të diabetit merr një angazhim gjatë gjithë orarit. Por përpjekjet tuaja janë të vlefshme. Kujdesi me diabetit mund t

Info Tjera