Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/molla.jpg

Dëshironi të humbni në peshë: Hani mollëMe siguri e dini se pemët dhe perimet mund t’ju ndihmojnë të humbni në peshë. Një nga pemët më të mira për ta konsumuar janë mollët, madje ekziston një thënie: “Një mollë në ditë dhe te mjeku nuk ka vizitë”

 

 

 

 

 

 

 

 

SI NDIHMOJNË MOLLËT PËR TË HUMBUR NË PESHË?

Nëse i hani rregullisht, mollët mund t’ju ndihmojnë të shmangni problemet shëndetësore metabolike, përfshirë diabetin. Substanca aktive në mollë njihet si acidi ursolik. Kjo substancë nuk është në mishin e saj, por te lëvoret. Pra, nëse deri më tani i keni qëruar mollët, tash e tutje mos e bëni një gjë të tillë. Sipas një studimi, konsumi i për çdo ditë i një molle me lëvore ndikon ta luftoni mbipeshën e madje edhe diabetin.

PËRSHPEJTON METABOLIZMIN

Masa muskulore mund të djegë disa nga kaloritë e tepërta. Nëse qëllimi juaj është të humbni në peshë, atëherë ekspertët ju rekomandojnë të ushqeheni shëndetshëm, me nga një mollë në ditë, pasi që mollët posedojnë sasi të larta të fibrave. Një mollë me lëvore posedon rreth 4.4 gramë fibra, që janë rreth 18 për qind të nevojave ditore me fibra.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera