Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/mineral.jpg

Disa arsye pse duhet ta konsumoni ujë të gazuarKur synoni të përmirësoni shëndetin tuaj dhe të parandaloni sëmundjen kardiovaskulare, duhet të bëhet një përmendje e duhur e kontrollit të vlerave të kolesterolit.

Ka disa truke të dobishme për këtë.

Një nga këto ka të bëjë me një akt sa më të thjeshtë, aq edhe të rëndësishëm për shëndetin: pirja e ujit.

Pini ujë të gazuar, një ilaç për të kontrolluar kolesterolin

Mund të tingëllojë e çuditshme por po, kur bëhet fjalë për zgjidhje për të kontrolluar kolesterolin mund të përfshini konsumin e ujit të gazuar.

Shkenca ka theksuar vazhdimisht efektivitetin e saj në këtë drejtim.

Midis shumë studimeve mbi këtë temë është e nevojshme të përmendet një i kryer në Spanjë, për të qenë i saktë në Madrid.

Në këtë punë shkencore u morën parasysh kushtet e një grupi prej 20 grave të moshës midis 25 dhe 60 vjeç.

Personave të përfshirë në këtë mostër iu kërkua të konsumonin një litër ujë të gazuar çdo ditë të karakterizuar nga prania e bikarbonatit, klorit dhe natriumit për dy muaj.

Duke krahasuar rezultatet e kësaj periudhe vëzhgimi me ato të një periudhe të barabartë kohore gjatë së cilës grave të përfshira në mostër iu kërkua të konsumonin ujë natyral çdo ditë, është e mundur të gjesh një ulje të niveleve të kolesterolit LDL në muajt në fokusi i së cilës ishte konsumi i ujit të gazuar.

Për të qenë të saktë, ne do të dëshironim të theksonim se, në periudhën në të cilën gratë e përfshira në mostër konsumuan ujë të gazuar, nivelet e kolesterolit të keq LDL u ulën me 15%.

Nga ana tjetër, ata me kolesterol të mirë HDL, u prekën nga një rritje prej 9%.

Përfitimet e ujit të gazuar shkojnë përtej uljes së niveleve të kolesterolit.

Ndër aspektet për t’u marrë parasysh ne padyshim gjejmë aftësinë për të promovuar efikasitetin e tretjes.

Këshilla të tjera për uljen e kolesterolit

Ne kemi parë që pirja e ujit të gazuar mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të kolesterolit.

Ekzistojnë edhe hile të tjera për t’u marrë parasysh gjithashtu.

Në këtë kategori është e mundur të përfshihet marrja e omega-3, acideve yndyrore thelbësore që mund të gjenden në ushqime të tilla si avokado, por edhe përqendrimi në ushqime të tilla si orizi i kuq i thartuar.

Kur nuk emërtohet, është një burim i monakolinës K, një substancë me origjinë bimore që ndihmon shumë për të mbajtur nën kontroll nivelet e lipideve në gjak.

Të fundit

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19). Tampon test

Info Tjera