Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/pagjumesi-750x500-1.jpg

Disa nga pijet që do ju ndihmojnë të flini të qetë gjatë natësEkzistojnë disa pije që ju ndihmojnë të bëni gjumë të qetë gjatë natës.

Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër:

Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumit, në mënyrë që të shmangni shkuarjen në banjë dhe urthin gjatë gjithë natës.

Shmangni kafeinën dhe alkoolin në mbrëmje.

Bëni kujdes të mos anashkaloni atë që ekspertët e quajnë “higjiena e gjumit”.

Më poshtë do ju rendisim disa çajra qetësues dhe aromatik gjithashtu edhe pije që mund t’ju ndihmojnë.

Çaj kamomili
Çaji nga kamomili përdoret për qetësim dhe për gjumin.

Sipas një studimi të bërë në vitin 2017, ekstrakti nga kamomili përmirësoi cilësinë e gjumit të të moshuarëve.

Promovon qetësi dhe mund të zvogëlojë ankthin.

Qumësht i ngrohtë
Falë triptofanit, kalciumit dhe magnezit në qumësht, pirja e qumështit të ngrohtë para shtratit mund të ju ndihmojë të flini më mirë.

Nxehtësia e bën pijen më qetësuese dhe më të lehtë për t’u tretur.

Çaji me balsam limoni
Balsami i limonit, është një barishte me aromë limoni që rrjedh nga e njëjta familje si nenexhiku, si dhe është përdorur tradicionalisht për përmirësimin e humorit.

Mund të ndihmojë në uljen e simptomave të pagjumësisë. Një studim i vitit 2011 zbuloi një ulje prej 42% në simptomat e pagjumësisë pasi ata morën ekstrakt balsam limoni çdo ditë për 15 ditë.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera