Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/Super-Foods-story-image-780x439-1.jpg

Disa super ushqime që do të rrisin energjinë tuaj gjatë festaveFestat mund t’ju ​​lënë shumë të lodhur dhe të rraskapitur.

Por, ka disa super ushqime të shijshme do të rrisin disponimin tuaj dhe do t’ju japin energjinë që ju nevojitet për të shijuar festat e festave!

Më poshtë gjeni disa prej tyre:

Kanella fuqizon valët e trurit

Kanella shton shije të menjëhershme në ushqimet e preferuara të festave dhe aroma e saj e këndshme mund të mpreh përqendrimin me 60 për qind në vetëm dy minuta, thonë shkencëtarët Kanadezë. Sekreti i kanellës: Kjo erëz aromatike stimulon trurin tuaj për të prodhuar valë beta, ose impulse elektrike që ju ndihmojnë të ndiheni zgjuar, vigjilent dhe optimist.

Vera përmirëson qarkullimin e gjakut

Gëzuar! Sipas studiuesve të Universitetit të Bostonit, pirja e rreth 170 mililitra verë (e kuqe ose e bardhë) mund të largojë marrëzinë brenda 20 minutash dhe shijimi i një gote çdo ditë mund të rrisë qëndrueshmërinë tuaj të përgjithshme dhe funksionin e trurit me 45 për qind.

Patatet zbutin tensionin

Kur ndiheni të tronditur, shijimi i një patate të mesme mund të qetësojë nervat tuaja në 20 minuta. Plus, zvogëlon shanset tuaja të tensionit kronik me deri në 65 për qind nëse konsumoni këtë ushqim çdo ditë, sipas studiuesve.

Kungulli aktivizon qelizat e energjisë

Për të rritur energjinë tuaj me sa 55 për qind për 4 orë, shijoni pak kungull. Sipas studiuesve të Universitetit Yale, pigmenti i gëzueshëm portokalli i kungullit (beta-karoten) zhytet lehtësisht në mitokondria – termocentralet e trupit tuaj – ku fillon prodhimi i një enzime kryesore energjetike.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera