Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/tomatoes.jpg

Domatja, miku juaj për një trup vitalDomatja është e pasur me minerale, ka një raport të favorshëm të fruktozës ndaj sheqernave të thithura drejtpërdrejt, përmban provitaminën A dhe, si të gjitha frutat dhe perimet, përmban fibrile dietike.

Acidet organike në domate marrin pjesë në procesin e frymëmarrjes qelizore dhe fibrilet dietike marrin pjesë në përmirësimin e tretjes, zvogëlimin e ngarkesës në mëlçi dhe në këtë mënyrë parandalojnë krijimin e kushteve për zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Kaliumi në domate rregullon presionin qelizor dhe siguron funksionin e nervave dhe muskujve, nuk ka kufizime në marrjen.

Natriumi siguron presion në lëngjet jashtë qelizore dhe, si kaliumi, lejon aktivitetin e nervave dhe muskujve.

Përveç kësaj, domatet janë të pasura me magnez, bakër, hekur dhe zink.

Për shkak të gjithë këtyre përbërësve, domatet rekomandohen në dietën ditore.

Ndërsa ekspertët rekomandojnë që pemët dhe perimet të marrin pjesë në një sasi ditore prej rreth 800 gram, kjo do të thotë që domatet në forma të ndryshme duhet të marrin pjesë me rreth 200 gramë në ditë.

Domatet për një lë lëkurë të pastër
Domatja është gjithashtu një mjet i shkëlqyeshëm për kujdesin e lëkurës së fytyrës.

Para se të shkoni në shtrat, fytyra duhet të lahet me çaj kamomili të vakët, nenexhik ose bliri, dhe më pas të fërkohet me lëng domate të freskët.

Lëreni fytyrën të thahet dhe lajeni atë me ujë të vakët mëngjesin tjetër. Lëkura shumë shpejt do të bëhet më e bardhë, më e pastër dhe e butë.

Domatja kundër pezmatimit të lëkurës
Për pezmatime të ndryshme të lëkurës të një natyre më të lehtë, për pezmatime të kutikulave, të cilat janë shumë të dhimbshme, domatja është ilaçi i duhur.

Thjesht mbuloni zonën e ndezur me të, fiksojeni lehtë me një fashë dhe përsëriteni disa herë në ditë, derisa të shërohet

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera