Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/pikat-e-kuqe.jpg

Domethënia e pikave të kuqe në trup, çfarë janë?Nëse papritmas keni gjetur një pikë të kuqe konfuze në lëkurën tuaj, mos u shqetësoni. Më poshtë do lexoni pse shfaqen dhe si mund të parandalohet përhapja e tyre.

Angioma është një tumor i vogël beninj që përbëhet nga enët e gjakut. Ekzistojnë 2 arsye kryesore për zhvillimin e tij:

1. Mosha. Shumë njerëzve i krijohen angiomat në moshën 30 ose më vonë. Si rregull, në këtë rast duket si një nishan i vogël dhe ndodhet kryesisht në krahë dhe shpatulla. Angiomat e tilla shkaktohen nga ndryshime të thjeshta të moshës së lëkurës dhe enëve të gjakut.

How to get rid of pen ink mark off my arm - Quora

2. Problemet shëndetësore ose stili i gabuar i jetesës. Nëse angioma duket si një vend dhe fillon degëzimi vaskular, kjo mund të tregojë probleme me mëlçinë, sëmundjet vaskulare ose një dështim hormonal.

Nëse papritmas vëreni se një nishan i kuq papritur ndryshon madhësinë, formën ose ka filluar gjakderdhjen, më mirë këshillohuni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Angiomat zakonisht nuk janë një arsye për të shkuar në spital. Megjithatë, për të qenë të sigurt, është më mirë t’i përmendësh ato në takimin tuaj të ardhshëm të planifikuar me mjekun.

Duhet të kujdeseni që angiomat të mos shfaqen në të ardhmen. Parandalimi më i mirë është një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekuilibruar. Pini lëngje dhe shumë ujë, hani perime të freskëta dhe mos harroni për yndyrat e shëndetshme si avokadot dhe vajin e ullirit. Këto rregulla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të re dhe trupin tuaj të shëndetshëm.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera