Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/q5-1-600x338-1.jpg

Doni të shkoni në plazh? Ndiqni këto këshillaPër të gjithë asgjë nuk është më mirë se një ditë e ngrohtë në plazh. Pandemia këtë vit na bëri që të kufizohemi dhe të marrim masa drastike para se të shkojmë të pushojmë.

Ne po ju sjellim disa këshilla që Departamenti i Shëndetit (The Ocean County Health Department), në New Jersey ka për qytetarët.

Gjatë gjithë kohës ata i kanë bërë thirrje qytetarëve që të shkojnë në plazh pasi dhe truri ka nevojë të pushojë dhe të qetësohet nga streset që na kanë shoqëruar për gjatë gjithë këtyre muajve.

Nuk duhet të lemë pa respektuar të gjitha masat e vendosura nga autoritetet përkatëse për tu mbrojtur nga Covid-19.

Ndërsa plazhi mund të jetë si një arratisje nga pandemia, duhet të kemi kujdes pasi plazhin e ndajmë dhe me të tjerë dhe duhet të tregojmë kujdes për të lehtësuar përhapjen e virusit.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve sugjeron disa këshilla që duhet të ndiqni gjatë kohës që jeni në plazh. Një ndër to është mbajtja e peshqirit afër vendit ku ju qëndroni, respektoni distancën sociale duke qëndruar 6 metra larg nga personat të cilët nuk i përkasin familjes tuaj apo rrethit shoqëror me të cilin keni shkuar me pushime. Mos ndani ushqimet, pijet, pajisjet, lodrat me njerëzit të cilët nuk i njihni. Lani duart shpesh dhe kur teshtini ose kolliteni tregoni kujdes duke mbajtur bërylin te goja ose një shami. Nëse nuk mkeni mundësi të ruani distancën vendosni maskën.

Njerzit që janë të sëmurë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Fëmijët që janë nën 2 vjeç nuk duhet t’i vendosni asnjëherë një maskë./ dita

l.h

Të fundit

Gratë që punojnë me orar të tejzgjatur, rrezikohen nga depresioni

Gratë të cilat punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuara që të preken nga depresioni, dhe një gjë e tillë nuk ndodh me burrat. Studimi më i fundit i realizuar nga ekspertë britan

Si të mbrohemi nga gripi sezonal

Gripi sezonal është një infeksion akut viral. Transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe ne mënyre indirekte me prekjen e ob

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Nis faza e fundit e provave për vaksinën COVID-19 në SHBA

Gjigandi farmaceutik amerikan Johnson & Johnson ka nisur fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike në njerëz për vaksinën kundër COVID-19 që përdor një dozë të vetme. Doktor Pau

Info Tjera