Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/inthemedia-why-covid-19-can-lead-to-loss-of-smell.jpg

Dy mënyra për të vërejtur nëse po përjetoni COVID-19 apo ftohjeGjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje.

Për fat të mirë, është e lehtë të thuash nëse ke të bësh vetëm me një ftohje, thotë mjekja e kujdesit parësor Julia Auerbach, drejtoreshë mjekësore e Nuvance Primary Care and Pediatrics of Brookfield, Connecticut, e cila ka trajtuar pacientë me coronavirus.

“Në mënyrë tipike, kur keni ftohje, nuk keni ethe të larta, kolla juaj ka gëlbazë dhe nuk keni probleme me frymëmarrje”, thotë ajo. “Por gripi dhe COVID-19 kanë shumë karakteristika të përbashkëta, si ethe, kollë e thatë, dhimbje, dhimbje fyti dhe lodhje”.

Dhe ndërsa mjekët po mësojnë më shumë rreth COVID-19 çdo ditë, ka disa simptoma kryesore që mund t’ju ndihmojnë juve dhe mjekun tuaj të përcaktoni hapat e ardhshëm që duhet të ndërmerrni.

Lexoni për të dhënat që mund të tregojnë nëse keni grip apo COVID-19 – dhe këshillat e ekspertëve se si të vazhdoni me trajtimin në mënyrë që të ktheheni shpejt!

Ethe?
Koha ndërmjet kur jeni në kontakt me të tjerët dhe kur shfaqen simptomat mund të tregojë gripin ose coronavirusin.

“Periudha midis ekspozimit ndaj një virusi dhe simptomave që vijnë nga gripi është një deri në katër ditë”, thotë Dr. Auerbach.

“Për COVID-19, janë dy deri në 14 ditë”. Pra, nëse keni ethe në ditën tre ose më tej pasi të jeni ekspozuar, Dr. Auerbach sugjeron të kontaktoni me mjekun tuaj.

Nuk mund të nuhasësh?

“Humbja e nuhatjes mund të jetë një nga simptomat më parashikuese të COVID-19”, thotë specialisti i veshit, hundës dhe fytit Nicholas Rowan, asistent profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins. Në të vërtetë, 98 për qind e pacientëve me coronavirus përjetojnë humbje të nuhatjes, shpesh si një nga simptomat e tyre të para. Dr. Rowan shpjegon se kur humbni nuhatjen tuaj me një grip, kjo është për shkak të bllokimit të hundës.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera