Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/Ushtrimi.jpg

Efektet e ushtrimeve për lëkurën tuajNuk ka asgjë më të shëndetshme për trupin e njeriut sesa ushtrimet fizike. Ky është fakti.

Por a e dini se çfarë ndodh me të vërtetë në lëkurën tuaj kur ushtroni dhe çfarë efektesh mund të ketë në të?

Pasi të keni mbaruar ushtrimin, gjëja e parë që patjetër që do të vini re është një skuqje, por çfarë do të thotë kjo?

Çfarë saktësisht është ky proces dhe si, në fund, ndikohet në lëkurën tuaj, pozitivisht dhe negativisht, kur ushtroni?

Përfitimet e ushtrimeve në lëkurë

-Rritja rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe kjo siguron lëndë ushqyese për qelizat e lëkurës për t’i mbajtur ato jetësore.

-Ndërsa siguron gjak me lëndë ushqyese dhe oksigjen, ajo gjithashtu ndihmon për të hequr qafe papastërtitë që mund të kenë depërtuar në lëkurën tuaj.

-Ushtrimet zvogëlojnë stresin, kështu që indirekt përfitojnë në lëkurën tuaj.

-Së fundmi, trajnimi promovon elasticitetin e lëkurës, që do të thotë se do t’ju ndihmojë të dukeni më e re dhe më e freskët.

Efektet e mundshme negative të ushtrimeve në lëkurë

Një nga pasojat e ushtrimeve është djersitja.

Kur djersiteni, mund të ndihmojë disa baktere të futen në lëkurën tuaj, kështu që duhet të bëni dush menjëherë pas stërvitjes dhe të vishni rroba të pastra pas stërvitjes, pasi bakteret mund të shkaktojnë njolla dhe puçrra të vogla.

Gjithashtu, pasi djersa përmban kripë, mund të irritojë lëkurën tuaj.

A ndikon lloji i ushtrimeve në lëkurën tuaj?
Jo, nuk bën asnjë ndryshim nëse bëni yoga apo CrossFit pasi që të dy do të rrisin rrjedhën e gjakut.

Por lëkura juaj do të reagojë ndryshe në varësi të sa djersitni.

Përfundimi është se bërja e dushit dhe ndryshimi i rrobave menjëherë do të zvogëlojë shanset që bakteret të hyjnë në poret tuaja dhe të shkaktojnë puçrra ose probleme të tjera të lëkurës.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera