Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/caj-me-kanell.jpg

Efektet pozitive nga përdorimi i kanellësKanella është përdorur prej kohësh në mjekësinë tradicionale në pjesë të ndryshme të botës duke përfshirë Kinën, Indinë dhe Iranin.

Sot, promovohet si një shtesë dietike për diabetin, sindromën e zorrëve të irrituara dhe probleme të tjera shëndetësore.

Erëza është përdorur për mijëra vjet dhe është marrë nga lëvorja e llojeve të ndryshme të kanellës.

Gjethet, lulet, frutat dhe rrënjët përdoren gjithashtu në përgatitjen e vakteve, por edhe për qëllime mjekësore.

Ka ndryshime në përbërjen kimike nga kanella në kanellë, si dhe nga pjesët e bimës së përdorur.

Lloji më i zakonshëm i kanellës që gjendet në kuzhina është kanella cassia (Cinnamomum burmannii ose Cinnamomum aromaticaum) e cila rritet në Azinë Juglindore.

Kjo kanellë i jep një aromë të këndshme ëmbëlsirave dhe pjatave të caktuara të këndshme, por nuk është aq e mirë për shëndetin sa Ceiloni (Cinnamomum zeylanicum ose Cinnamomum verum) i cili rritet kryesisht në Shri-Lanka.

Kanella e Shri-Lankës ndryshon nga varietetet e tjera.

Ka një formë karakteristike, ngjyrë më të çelët dhe shije delikate, dhe më e rëndësishmja, ka veti që janë të shkëlqyera për shëndetin dhe lehtësimin e sëmundjeve të ndryshme – është shumë më mirë se kanella cassia.

Kjo erëz ka përfitime të shumta kur bëhet fjalë për shëndetin tonë. Ka një efekt anti-inflamator, rregullon metabolizmin.

Është plot me antioksidues që janë të domosdoshëm për trupin tonë në luftën kundër radikalëve të lirë që e dëmtojnë atë.

Antioksiduesit ngadalësojnë plakjen dhe mbrojnë nga shumë sëmundje.

Ka veti antiinflamatore dhe ndihmon në luftimin e infeksioneve të ndryshme dhe riparon indet e dëmtuara.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës pasi zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve që kontribuojnë në dëmtimin e enëve të gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë që shkatërron atë të keq.

Rregullon metabolizmin duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj hormonit insulinë, i cili është përgjegjës për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave në trup, si dhe për transportin e sheqerit nga gjaku në qeliza.

Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak sepse një përbërës i kanellës vepron në qeliza për të imituar insulinën. Kjo përmirëson ndjeshëm thithjen e glukozës në qeliza, por ajo vepron më ngadalë se vetë insulina.

Ka një efekt pozitiv në sëmundjet neuro-degjeneruese që karakterizohen nga humbja progresive e strukturës dhe funksionit të qelizave në tru.

Dy llojet më të zakonshme të këtyre sëmundjeve janë Alzheimer dhe Parkinson.

Ndihmon në luftën kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore, përkatësisht cinnamaldehyde, përbërësi kryesor aktiv i kanellës, është përgjegjës për këtë. Trajton me sukses infeksionet e traktit respirator të shkaktuara nga kërpudhat, raporton Healthline.

Kjo erëz mbron nga kariesi dhe zvogëlon erën e keqe të gojës falë efektit antimikrob që vret mikroorganizmat dhe parandalon rritjen e tyre.

Ndihmon në humbjen e peshës, dhe është veçanërisht e efektshme në kombinim me mjaltin.

Kanella cassia përdoret jo vetëm për ushqim, por edhe për aplikim lokal.

Mund të aplikohet në lëkurë si ilaç kundër insekteve.

Kanella nuk duhet të teprohet

Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues (NCCIH) në SHBA paralajmëron se kanella cassia përmban kumarin, i cili mund të jetë toksik për mëlçinë nëse merret në sasi të tepërt ose për një periudhë të gjatë kohore.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera