Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/caj-me-kanell.jpg

Efektet pozitive të çajit të kanellës në shëndetin tonëMe origjinë nga Sri Lanka, çaji i kanellës është përdorur nga mjekësia orientale prej mijëra vjetësh për të kuruar të ftohtin, problemet me tretjen dhe spazmat dhe duke përmirësuar gjithashtu qarkullimin e për të pasur më shumë energji e vitalitet.

Përveç vetive anti-inflamatore, kanella ka edhe veti antivirale, antibakteriale dhe antikërpudhore, në gjendje për të luftuar viruset, për të penguar zhvillimin e baktereve dhe për të luftuar infeksionet, përfshirë edhe ato të shkaktuara nga kërpudhat.

Cilat janë avantazhet e këtij çaji:

Përmban antioksidantë
Mund të rrisë ndjeshmërinë e insulinës
Redukton sheqernat në gjak
Redukton rrezikun nga komplikacionet e diabetit
Ndihmon në humbjen e peshës
Rrit përqëndrimin
Përmirëson qarkullimin
Kontribuon në funksionimin e sistemit tretë

Kujdes! Çfarë duhet të keni parasysh:
Ndërsa ka shumë benefite për shëndetin, ka edhe disa efekte anësore dhe kundërindikacione që duhen marrë në konsiderate kur bëhet fjalë për konsumin e çajit me kanellë.

Nëse e konsumoni në mënyrë të ekzagjeruar, kanella mund të jetë toksike për trupin, kështu që duhet ta marrim në mënyrë të moderuar.

Rekomandohet të konsumoni maksimumi 6gr pluhur kanelle në ditë (pothuajse një lugë kafeje).

Ky çaj duhet evituar edhe nga gratë shtatzëna në sasi të mëdha pasi mund të stimulojë kontraksione të mitrës.

Të fundit

Maskat plastike, pothuajse joefektive në parandalimin e përhapjes së koronavirusit

Maskat plastike janë pothuajse plotësisht joefektivë në mbajtjen e aerosoleve të frymëmarrjes, thonë shkencëtarët japonezë, të cilët dyshojnë në efektivitetin e tyre në parandalimin e p

Vaksinimi i gjithë botës kundër COVID-19 nuk do të ndodhë deri në vitin 2024

Instituti i Serumit të Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, thotë se do të duhet kohë deri në vitin 2024 që e gjithë bota të vaksinohet kundër coronavirusit. “Realisht për

Lulja që mund ta rrisim në shtëpi dhe ka vlera të pabesueshme medicinale

Kollë, bronkit, dhimbje të fytit, por edhe të stomakut i shëron mëllaga. Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të ftohtit, sërish mëllaga mund t’i lehtësojë shenjat, sepse p

Pse duhet të hani kos në mëngjes?

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet kurrë i mërzitshëm sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme. Kosi mund të hahet me të

Si të minimizohen pasojat për njerëzit që pinë duhan?

Pirja e duhanit vazhdon të jetë një nga faktorët kryesorë për shumë sëmundje e cila prek të gjitha organet në trupin e njeriut. Nuk është rastësi që sistemet shëndetësore janë të koo

Xhenxhefili, miku më i mirë i sistemit tretës të njeriut

Xhenxhefili është një nga miqtë më të mirë të sistemit tretës të njeriut. Mjafton një dozë e vogël me xhenxhefil përpara ushqyerjes dhe do të ndiheni shumë në formë. Këto përbërë

Info Tjera