Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/carrots-1200x628-facebook.jpg

Efektet pozitive të karrotësKur mendojmë për karrotën, gjëja e parë që na vjen ne mend është që na ndihmon për shikimin dhe që të ruajmë nxirjen gjatë verës.

Por karrota është shumë e dobishme se kaq.

Ajo është një perimet më të përdorua në botë.

Përmban një sasi të madhe vitaminash A, B, C, E, antioksidantë dhe minerale.

Zbuloni disa nga benefitet më të mira të saj:

Parandalon plakjen e menjëhershme – Karrota përmban beta-karoten, acid folik, fibra dhe magnez, të gjithë këta përbërës janë të këshillueshëm që të mbeteni gjithmonë të rinj.

Ato ndihmojnë mëlçinë të prodhojë vitaminë A, kjo e fundit ndihmon shëndetin e kockave, sistemin imunitar dhe mbron organizmin nga veprimi i radikaleve të lira.

Ndihmojnë tretjen – Personat që vuajnë nga konstipacioni, duhet të hanë sa më shumë karrota të gjalla.

Por karrotat janë një ushqim i shkëlqyer edhe për ata që kanë probleme me diarrenë, gastritin, uclerën apo kur keni djegie të stomakut.

Karrotat janë të këshillueshme edhe kur keni probleme me parazitët e zorrëve ose infeksione të ndryshme.

Ushqimi magjik i shtatzënisë – Karrotat nuk duhet të mungojnë në regjimin ushqimor.

Vitamina A që përmban karrota është shumë e këshillueshme gjatë kësaj periudhe.

Ndihmon formimin e qelizave të reja në organizëm.

Gjatë ushqyerjes me gji femrat duhet të hanë 2 deri në karota në ditë, pasi nxit prodhimin e qumështit të gjirit.

Rregullon sheqerin në gjak – Karrota e gjallë është e këshillueshme për personat që vuajnë nga diabeti pasi ajo përmban karbohidrate natyrale.

Karbohidratet përthithen lehtësisht nga organizmi dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe shikimin, dy probleme nga të cilat vuajnë personat e prekur nga diabeti.

Ndikimi i karrotës në shëndetin mendor është i jashtëzakonshëm.

Kjo ndodh pasi karrota përmban fosfor dhe potas.

Këta dy përbërës rigjenerojnë nervat dhe ulin efektet e shkaktuara nga stresi.

Nëse kohët e fundit harroni shpesh ku i vendosni gjërat, është koha të hani një karotë.

Të fundit

7 kurat natyrale që ju ndihmojnë të tejkaloni dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz dhe shpesh është pasojë e një jetese stresuese dhe të çrregullt. Deri më tani, askush nuk i ka sqaruar plotësisht shkaqet themelor

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

Sipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat. Shkalla në të c

Ulni kolesterolin e lartë me lëng portokalli

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si

Info Tjera