Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/lemons-chowhound-670x443-3.jpg

Efektet pozitive të përdorimit të limonitLimonin më së shumti e përdorim gjatë muajve të dimrit si burim për vitamina C, me çaj por edhe si limonadë freskuese.

Në vijim ju paraqesim edhe disa dobi të limonit.

Pastron organizmin
Një gotë me ujë të ngrohtë me lëng limoni në mëngjes në lukth të zbraztë ndikon si detoksues në organizmin tuaj.

Ndihmon tretjen
Uji me limon e “zgjon” mëlçinë tonë, organin më të madh të brendshëm që ndryshe quhet edhe “fabrikë kimike”.

Në mëlçi sintetizohet vreri, grumbullohet në kanale e më pas me ujin nga lukthi depërton nëpër zorrë.

Kundër plakjes
Uji me lëng limoni pakëson prodhimin e radikalëve të lirë, të cilët janë përgjegjës për plakjen dhe dëmtimin e lëkurës.

Pini ujë me limon pasi që përmban antioksidues dhe ju ndihmon ta ruani dukjen rinore. Në një enë me pak ujë shtrydhni lëng limon edhe e shpëlani fytyrën tuaj, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera