Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/img_how_to_make_olive_leaf_tea_11358_orig.jpg

Ekstrakti i fuqishëm i gjetheve të ulliritEkstrakti i gjetheve të ullirit është sidomos me rëndësi, meqë ka veti antivirale dhe antibakteriale, prandaj përdoret për mjekimin e shumë sëmundjeve.

Disa studime kanë treguar se ky ekstrakt është i dobishëm edhe kundër infektimit me virusin HIV dhe me viruse të tjera.

Ai ka veti antiinflamatore për shkak se përmban flavonoidet, të cilat përndryshe bimëve ua japin edhe ngjyrën e gjallë.

Me përdorimin e këtij ekstrakti vjen deri te zvogëlimi i inflamacioneve, e edhe simptomave të artritit, dhembjeve, problemeve me zemër, etj.

Përdorimi i rregullt i ekstraktit të gjetheve të ullirit ndikon edhe në rritjen e imunitetit.

Ai ndikon në uljen e kolesterolit dhe shtypjes së gjakut, e me këtë edhe të rrezikut nga infarkti i zemrës.

Është interesant fakti se ky ekstrakt deri në një masë mund t’ju ndihmojë nga rrezet e dëmshme të rëntgenit, nëse e merrni para dhe pas trajtimit me këtë terapi.

Derisa i shkatërron bakteret e dëmshme, ekstrakti i gjetheve të ullirit nuk i dëmton bakteret e dobishme.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera