Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/GettyImages-1095108328-sized-780x439-1.jpg

Erëzat largojnë të gjitha dhembjet, nga kolla deri te tensioni i lartë!A e keni ditur që rozmarina mund t’jua përmirësojë memorien, borziloku shëron ftohjen?

Të moshuarit thonë që natyra na ka falë ilaçe për të gjitha sëmundjet, vetëm që ne duhet t’i zbulojmë dhe t’i përdorim.

Pra, edhe erëzat mund t’ju ndihmojnë që të përballeni me gjendjet e ndryshme shëndetësore, shkruan HealthyDefinition.

Tashmë me mijëra vjet, erëzat konsiderohen ilaçe më të mira natyrale, sepse nuk kanë efekte të dëmshme dhe nuk përmbajnë kimikate të dëmshme.

Këto janë erëzat shëruese:

Muskati arror – ul shtypjen e gjakut.

Kumini – pengon kancerin.

Trumza – shëron kollën.

Rozmarina – përmirëson kujtesën.

Shafrani – eliminon inflamacionin.

Kanella – ndihmon në shërimin e diabetit të tipit 2

 

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera