Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/54538695_101.jpg

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rrituritSipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.

Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat.

Shkalla në të cilën fëmijët përhapin koronavirusin është diskutuar shumë, veçanërisht në kohën kur hapen shkollat.

Disa studime, për shembull nga Gjermania, tregojnë se fëmijët dhe adoleshentët përhapin virusin më pak fuqishëm se të rriturit.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Taylor Heald-Sargent nga Spitali i Fëmijëve Ann & Robert H. Lurie tani kanë hetuar se si sillet virusi te fëmijët e vegjël.

Për studimin, 46 fëmijë nën moshën 5-vjeç, 51 fëmijë midis moshës 5 dhe 17-vjeç dhe 48 të rritur midis moshës 18 dhe 65 vjeç u testuan duke përdorur një shtupë hundore.

Ata zbuluan se fëmijët e vegjël në grupin e parë ndonjëherë mbartin 10 deri 100 herë më shumë viruse sesa grupet e tjera dhe të paktën po aq viruse sa të rriturit.

Kjo nuk do të thotë se ata përhapin virusin më shumë, thanë studiuesit. Sidoqoftë, ata mund të jenë potencialisht drejtues të pandemisë dhe kjo duhet të merret në mend, thuhet në një deklaratë.

“Zakonet e sjelljes së fëmijëve të vegjël dhe hapësirat e kufizuara në shkolla dhe qendrat e kujdesit ditor japin shkas për shqetësimin se COVID-19 mund të rritet atje nëse masat qetësohen përsëri”, përfundojnë autorët nga rezultati i studimit të tyre, i cili u botua në JAMA Pediatrics.

Të fundit

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani shegë në mëngjes

Shega është një nga ushqimet më të shëndetshme për organizmin. Antioksidantët tek shega mbrojnë shëndetin e zemrës dhe luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë dëmtim të rëndë qelizor

Eksperti amerikan: Po vjen koha më e errët e pandemisë së COVID-19!

SHBA-të, jo vetëm që kanë më së shumti raste të infeksionit me koronavirus në botë, por gjithashtu zënë vendin e parë për nga numri i vdekjeve të lidhura me virusin e rrezikshëm. Por nj

Si ta ndaloni gërhitjen me mënyra natyrale

Ekspertët konfirmojnë se aplikimi i disa pikave të vajit të ullirit mbi lëkurë mund ta mbrojë atë nga dëmtimet e shkaktuara prej ekspozimit të diellit. Një prej përfitimeve që vijnë ng

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës A

Të gjitha vitaminat janë thelbësore që trupi të kryejë një sasi të jashtëzakonshme të funksioneve të përditshme. Pas shikimit të mirë, një sistemi efektiv riprodhues dhe një lëkure t

Shenjat paralajmëruese të diabetit

Diabeti është një gjendje shqetësuese, por e zakonshme mjekësore. Nëse keni diabet, duhet të menaxhoni sheqernat në gjak dhe t’i monitoroni rregullisht për t’u siguruar që janë brenda n

Mijëra vaksina gati për t’u shpërndarë kundër virusit

Mijëra doza të vaksinës kundër koronavirusit po prodhohen në Belgjikë dhe kjo është ajo që bota po pret me padurim. DailyMail ka publikuar foto ku gjigandi i ilaçeve Pfizer po prodhon ‘dis

Info Tjera