Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/festekfk-780x439-1.jpg

Fëstëkët i shërbejnë traktit tretës, syve dhe shumë proceseve tjera shëndetësoreKontrollimi i peshës trupore, kolesteroli i mirë dhe shëndeti i zorrëve, janë vetëm disa prej përfitimeve që sjell konsumimi i fëstëkut.

Në fakt këto produkte arrore fshehin një potencial të madh shëndetësor, duke qenë se përmbajnë fibra, proteina, karbohidrate, yndyra të shëndetshme, kalium, fosfor, vitaminë A, vitaminë B6, bakër dhe mangan.

Kanë më pak kalori në raport me produktet tjera arrore. Rekomandohet konsumimi i një porcioni fëstëkë në ditë. Dhe mos harroni, është më mirë nëse nuk janë të njelmëta.

Më poshtë jua sjellim listën e dobive shëndetësore nga konsumimi i fëstëkut:

Zvogëlojnë nivelin e kolesterolit në gjak.
Janë të mira për sytë tuaj.
Janë të mira për sistemin tuaj tretës.
Do të mund ta mbani peshën e shëndetshme trupore.
Niveli i sheqerit është në baraspeshë.

Të fundit

Studim: Mbajtja e maskës zvogëlon rrezikun e infektimit me 77%

Distancimi social, higjiena e duarve dhe një maskë janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të infektimit kur jeni në kontakt me një person që është pozitiv me Covid-19. Ky fakt konfirmohet e

Gratë që punojnë me orar të tejzgjatur, rrezikohen nga depresioni

Gratë të cilat punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuara që të preken nga depresioni, dhe një gjë e tillë nuk ndodh me burrat. Studimi më i fundit i realizuar nga ekspertë britan

Si të mbrohemi nga gripi sezonal

Gripi sezonal është një infeksion akut viral. Transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe ne mënyre indirekte me prekjen e ob

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Info Tjera