Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/jogurt.jpg

Filloni të pini jogurt çdo ditë, ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinjeSipas një studimi, ekziston një lidhje midis konsumit të kosit dhe fibrave dhe një shans më i ulët që të zhvilloni kancer të mushkërive.

“Kjo sëmundje malinje është një nga shkaqet kryesore të vdekjes në botë. Por ndërsa pirja e duhanit është një nga shkaqet kryesore, madje 20 për qind e njerëzve me kancer të mushkërive nuk kanë pirë cigare”, tha Brian Mitzman, kirurg dhe profesor në Universitetin NYU.

Marrja e më shumë fibrave dhe kosit të sjellë përfitime shëndetësore, pasi që kosi është i pasur me kalcium, vitamina B, vitaminë D dhe shumë lëndë të tjera ushqyese.

Rezultatet e studimit u botuan në revistën JAMA Oncology, bazuar në një analizë të 10 studimeve të kryera në Amerikë, Azi dhe Evropë.

Të fundit

Vendosni çdo natë një hudhër poshtë jastëkut dhe do të befasoheni

Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini se disa njerëz e futin hudhrën nën jastëk? Shumë njerëz që e kanë të vësh

Kanceri i mushkërive: Simptoma në fytyrën tuaj që nuk duhet ta injoroni

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më serioze të kancerit që diagnostikohet, pasi zakonisht është e vështirë të dallosh derisa të përhapet në pjesë të tjera të trupit. Kanceri

Një ekip kërkimor thotë se vala e dytë e ka origjinën nga Spanja

Një variant i koronavirusit që ka origjinën tek punëtorët spanjollë të fermave është përhapur me shpejtësi në pjesën më të madhe të Evropës që nga vera dhe tani përbën shumicën e

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Info Tjera