Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/GERHITJA-600x360-1.jpg

Gërhitja dhe problemet shëndetësoreNata duhet të sjellë paqe dhe qetësi, por nëse keni nderin të flini me dikë që gërhet çdo natë, dhoma juaj sigurisht nuk do të jetë një oazë paqeje.

Por, përveç faktit që gërhitja mund të jetë në kategorinë e ngacmimeve të pavetëdijshme të një partneri, shtrohet pyetja nëse ka rreziqe specifike për atë që gërhet?

Për fillestarët, është e rëndësishme të dinë se gërhitja me zë të lartë, të rregullt dhe shqetësues është shpesh një pararendës i apneas në gjumë.

“Nëse gërhitni, ka më shumë të ngjarë të zhvilloni apnea të gjumit”, tha Ann Romaker, profesoreshë e mjekësisë.

Kërkimet e botuara në revistën Chest kanë treguar se gërhitja çon në degjenerim nervor në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, gjë që mund të çojë në një rrezik më të lartë të bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes së sipërme gjatë gjumit. Sidoqoftë, të dy nuk janë gjithmonë të lidhur.

“Nuk është e vërtetë se të gjithë ata që gërhijnë kanë apnea, dhe anasjelltas”, shpjegoi Romaker.

How to Stop Snoring - HelpGuide.org

Ekziston një version “i qetë” i apneas në të cilin njerëzit nuk lëshojnë pothuajse asnjë tingull, edhe pse kanë probleme me frymëmarrjen.

“Ka prova që gërhitja me zë të lartë mund të jetë një faktor rreziku për goditje në tru, edhe nëse nuk keni apnea”, tha Romaker.

Gërhitja shoqërohet gjithashtu me probleme kardiovaskulare, siç janë presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, por edhe aritmitë, të cilat mund të çojnë në sulm në zemër.

Është vërejtur gjithashtu se njerëzit që gërhijnë ka më shumë të ngjarë të kenë probleme me gastroezofag (GERD).

Së fundmi, ekspertët besojnë se gërhitja e zgjatur mund të ndikojë në cilësinë e gjumit, emocionet, mirëqenien mendore, madje edhe shfaqjen e depresionit.

Sidoqoftë, gjithçka varet nga nivelet tuaja të gërhitjes. Gërhitja dhe gërhitja e qetë që nuk është e shpeshtë zakonisht nuk janë shqetësuese. Por nëse pas gjumit rregullisht ndjeheni të plogësht dhe të lodhur ose gërhitja juaj shqetëson njerëzit me të cilët ndani një dhomë, atëherë keni një problem që duhet ta zgjidhni, shkruan Livestrong.

“Në thelb, nëse nuk e shqetëson partnerin tuaj në shtrat dhe ndiheni energjik dhe zgjuar gjatë ditës, mos u shqetësoni për këtë”, tha Romaker, duke shtuar se në të kundërtën duhet të vizitoni një mjek.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera