Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/kumbulla2.jpg

Hani kumbulla çdo ditëKjo mbretëreshë e marmelatës është edhe zgjedhja e duhur kundër kapsllëkut.

Kumbulla është e pasur me vitamina C (5 deri 8 mg në 100 gr), vitamina B6, bakër, vitamina B2, vitamina B3, vitamina K, magnez, hekur, kalcium dhe kalium.

Është e pasur edhe me fibra si dhe është pemë me pak kalori.

Hulumtimet paraprake kanë bërë me dije se kumbulla forcon eshtrat, zvogëlon rrezikun nga prekja me kancer në zorrë të trashë, por, konsumimi i vetëm 12 kumbullave në ditë, për dy muaj rresht, ndikon në uljen e nivelit të kolesterolit të dëmshëm.

Dhe, aty nuk ndalojnë dobitë e kumbullës.

Me konsumimin e rreth 12 kumbullave të thara në ditë, përkatësisht 100 gr, për tre muaj shtohet dendësia e eshtrave.

Rreth 25 gramë kumbulla të thara, që është ekuivalent në tre fruta, do të na sigurojnë rreth 5 për qind të nevojave ditore për fibra, që për meshkujt nga mosha 19 deri 50 vjeçe është 25 për qind, e për femra të së njëjtës moshës është 7 për qind.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera