Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/walking-pregnancy.jpg

Ja çfarë mësojnë foshnjat kur janë ende në barkun e nënësShkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit mësojnë disa gjëra edhe para se të lindin, raporton “Bright Side”.

Përjetimi i shijeve

Profesor Peter Hepper nga “Universiteti i Mbretëreshës” në Belfast pyeste veten nëse mund të pëlqesh ndonjë ushqim edhe para lindjes.

Ai kreu një studim ku nënat ose hëngrën, ose prenë hudhër.

Rezultatet ishin mjaft interesante, pasi fëmijët e lindur nga nëna nga grupi i parë shijuan vaktet me hudhër edhe në moshën 8-9 vjeç.

E njëjta gjë vlen edhe për lëngun e karotës: foshnjave 5 dhe 6-muajshe, nënat shtatzëna që e pinë atë, u pëlqente shumë.

Hepper thotë se ndoshta është mënyra se si fëmijët i njohin prindërit e tyre: ata përjetojnë të njëjtën shije si në mitër.

Dëgjimi i tingujve

Një grup shkencëtarësh nga Finlanda bënë një eksperiment ku dy grupe grash shtatzëna ose dëgjonin ninulla çdo ditë, ose nuk dëgjonin asgjë.

Rezultati ishte që foshnjat nga grupi i parë reaguan ndaj këngëve ndërsa grupi tjetër i foshnjave ishte indiferent.

Studiuesit arritën në përfundimin se i pari duhet të ketë mësuar ninullat gjatë qëndrimin në barkun e nënës.

Njohja e fjalës

Athena Vouloumanos, një psikologe nga “Universiteti i New York-ut”, krahasoi reagimet e foshnjave të porsalindura ndaj të folurit dhe tingujve njerëzorë dhe zbuloi se foshnjat reagojnë ndaj të folurit.

Ato reagojnë edhe më shumë kur dëgjojnë gjuhën e tyre amtare.

Hulumtimi ndihmoi në vërtetimin e një koncepti të rëndësishëm: mjedisi i mirë akustik është një domosdoshmëri për foshnjat që nuk kanë lindur ende dhe për fëmijët e lindur para kohe, pasi ata mund të kenë çrregullime të të folurit nëse nuk dëgjojnë mjaftueshëm komunikim midis njerëzve.

Të fundit

Kjo është vitamina e vetme që ju duhet për të pasur fytyrë të pastër

Vitamina që ju nevojitet për fytyrën tuaj është një dhe e vetme dhe “premton” për të transformuar fytyrën tuaj, shkruan ” AbcNews” Cila është kjo vitaminë mrekulli dhe si mund ta p

Qëndroni ulur për orë të zgjatura? Ja rreziqet që sjell në shëndet

Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin, përmirëson tretjen…

Zinku është një mineral, që me fjalë të tjera do të thotë që trupit tonë i duhen sasi shumë të vogla zinku për të funksionuar si duhet Sidoqoftë, këto sasi nuk duhet të neglizhohen n

Kafja, kjo pije kaq e rëndësishme për shëndetin tonë

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vit. Ndërkohë, revista The Economist shprehet se konsumatori shqiptar prefer

Lloj i ri i COVID-19: Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe shpejt i tejkalonte variantet para-ekzis

Çaji “magjik” që ju ndihmon të digjni dhjamin derisa jeni në gjumë

Pirja e dy gotave çaj Oolong në ditë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin ndërsa jeni duke fjetur, duke rritur metabolizmin tuaj gjatë natës, sipas studiuesve. Bërja e specialitetit oksidoh

Info Tjera