Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/fjetja-780x439-1.jpg

Jeni të lodhur, keni dhimbje, nuk keni disponim – provoni të flini pa jastëkEdhe pse të rrallë janë njerëzit qe flenë pa jastëk, fjetja me të ndoshta nuk është mënyra më e mirë për të pushuar, sepse mund të ndikojë në organizëm dhe në disponim. Fjetja pa jastëk ka dobi të shumta.

Jastëkët e parë kanë orgjinë nga Mesopotamia e lashtë dhe fillimisht janë ndërtuar nga gurët. Për dallim nga jastëkët e lashtë prej guri, të sotmit janë të butë dhe me gëzof, ashtu që njerëzit e kanë thuajse të pamundur të flenë pa to.

Sidoqoftë, fjetja pa jastëk mund të sjellë dobi për gjendjen tuaj fizike dhe mendore.

COVID-19 në Kosovë dhe botë
Më të lexuarat nga rubrika rozë
Më interesantet nga sporti
Horoskopi javor
Lajmet nga vendi dhe bota
Femra, stil dhe trende
Për një shëndet më të mirë
Moti në Kosovë
Të fundit nga teknologjia
Për ju adhurues të veturave

Jeni të lodhur, keni dhimbje, nuk keni disponim – provoni të flini pa jastëk

8 min

Edhe pse të rrallë janë njerëzit qe flenë pa jastëk, fjetja me të ndoshta nuk është mënyra më e mirë për të pushuar, sepse mund të ndikojë në organizëm dhe në disponim. Fjetja pa jastëk ka dobi të shumta.

Jastëkët e parë kanë orgjinë nga Mesopotamia e lashtë dhe fillimisht janë ndërtuar nga gurët. Për dallim nga jastëkët e lashtë prej guri, të sotmit janë të butë dhe me gëzof, ashtu që njerëzit e kanë thuajse të pamundur të flenë pa to.

Sidoqoftë, fjetja pa jastëk mund të sjellë dobi për gjendjen tuaj fizike dhe mendore.

Sa i lartë duhet të jetë jastëku që fle, përgjigjen specialistëtSa i lartë duhet të jetë jastëku që fle, përgjigjen specialistët

Zvogëlon dhimbjen e shpinës

Disa jastëkë mund të shkaktojnë pozitë jonatyrale të fjetjes, ndërsa mbështetja që ofrojnë nuk zgjat shumë. Kur flini pa to, shtylla kurrizore mund të pushojë, kurse trupi të qëndrojë në pozitë natyrore.

Ndihmon te dhimbjet e qafës

Shumica e jastëkëve nuk ju lejon të flinin në pozicion natyror. Përkundrazi, mund ta përkeqësojnë qëndrimin gjatë fjetjes. Përkulja afatgjate e qafës në çfarëdo mënyre do të shkaktojë pakëndshmëri, kurse jastëkët më të fortë ose shumë të butë, mund të sjellin deri te dhimbjet në qafë.

Ndalon kokëdhimbjen

Nëse zgjoheni me kokëdhimbje, fajtor mund të jetë jastëku juaj. Jastëkët e lartë shkaktojnë tension në muskujt e qafës dhe për këtë arsye mund ta shfaqen kokëdhimbjet e mëngjesit.

Lehtëson stresin

Fjetja jokomode e shkaktuar nga jastëku mund të ndikojë në çrregullimin e gjumit. Në këtë mënyrë, trupi ka më pak kohë për shumë funksione të rëndësishme, derisa mungesa e vazhdueshme e gjumit mund të ndikojë në disponimin tuaj.

Iu shërben flokëve

Nëse në mëngjes zgjoheni me flokë të thata dhe të shpupuritura, kjo mund të ndodhë për shkak të jastëkut. Jastëkët mund të thithin yndyrën nga flokët duke i bërë të thata dhe të thyeshme.

 

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera