Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/auto_auto_auto_kafe1548694536-770x4331609662929-11613548101.jpg

Kafe apo kakao për mëngjes?Kakao është një nga zgjedhjet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes.

Nëse jeni në dilemë të zgjidhni mes kafes dhe kakaos, do t’ju sugjeronim kakaon.

Në këtë postim do t’ju paraqesim arsyet pse.

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet si dhe mund të kurojë gjendjen e rënduar shpirtërore.

Mund të thuhet se ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës.

E njohur si stimuluese, antidepresive, për disa persona nuk ka shumë ndryshime nga një ilaç.

Kakaoja, është gjithashtu burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore.

Ja disa arsye pse duhet ta filloni mëngjesin me kakao dhe jo kafe:

Kakao ndihmon në uljen e tensionit të lartë të gjakut dhe përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut.

Ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalon çështje të tilla si depresion, çmenduri etj.

Ndihmon në uljen e sheqetit në gjak.

Kafe apo kakao në mëngjes?

Njëra pije parandalon sëmundjet e zemrës dhe ato mendore

Kakao është një nga zgjedhjet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes.

Nëse jeni në dilemë të zgjidhni mes kafes dhe kakaos, do t’ju sugjeronim kakaon.

Në këtë postim do t’ju paraqesim arsyet pse.

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet si dhe mund të kurojë gjendjen e rënduar shpirtërore.

Mund të thuhet se ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës.

E njohur si stimuluese, antidepresive, për disa persona nuk ka shumë ndryshime nga një ilaç.

Kakaoja, është gjithashtu burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore.

Ja disa arsye pse duhet ta filloni mëngjesin me kakao dhe jo kafe:

Kakao ndihmon në uljen e tensionit të lartë të gjakut dhe përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut.

Ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalon çështje të tilla si depresion, çmenduri etj.

Ndihmon në uljen e sheqetit në gjak.

Parandalon zhvillimin e qelizave kancerogjene dhe nxir prodhimin e qelizave të shëndetshme.

Përmirëson shëndetin e lëkurës.

Ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Të fundit

10 këshilla efektive për tu ngritur herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë në fundjavat e tyre dembele. Disa thonë se është e pamundur

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull d

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg“, thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i

Xhelozia toksike dhe e keqe

Në doza shumë të vogla, xhelozia mund të jetë e shëndetshme për një marrëdhënie. Ajo mund të të motivojë të jesh një partner më i mirë dhe të jesh detektor për disa marrëdhënie

Para se të nisni plazhin, zhdukni celulitin me këto 2 receta

Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshë

Info Tjera