Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/1090302-780x439-1.jpg

Kanceri i mushkërive: Simptoma në fytyrën tuaj që nuk duhet ta injoroniKanceri i mushkërive është një nga llojet më serioze të kancerit që diagnostikohet, pasi zakonisht është e vështirë të dallosh derisa të përhapet në pjesë të tjera të trupit.

Kanceri i mushkërive është një nga kanceret më të zakonshëm që diagnostikohet në botë. Rreth 45,000 njerëz diagnostikohen me kancer të mushkërive në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit.

Shenjat e sëmundjes priren të zbulohen vetëm pasi kanceri është përhapur nëpër mushkëri. Por, një nga simptomat kryesore të kancerit të mushkërive është të vëresh një ndryshim në qepallë.

Disa pacientë me kancer të mushkërive mund të vërejnë qepallën e tyre të varur, sipas profesorit George Santis, një konsulent në mjekësinë e frymëmarrjes në London Bridge Hospital.

Mund të shkaktohet nga tumori i mushkërive që nxit simptoma neurologjike, shkruan Express.co.uk.

Këto lloj simptomash ngjeshin nervat në trup, gjë që mund të çojë në rënie të qepallave. Nëse vini re që qepalla juaj është e varur në mënyrë të pazakontë, duhet të konsideroni të flisni me një mjek.

“Simptomat e zakonshme për kancerin e mushkërive përfshijnë kollë që vazhdon për më shumë se tre javë, kollitje me gjak, përkeqësim të gulçimit, dhimbje gjoksi dhe humbje peshe”, tha ai.

Por vetëm sepse keni rënie të qepallës – e cila njihet edhe si ptosis – nuk do të thotë domosdoshmërisht se keni kancer të mushkërive. Ptosis mund të shkaktohet nga një numër problemesh, ose thjesht nga mbajtja e lenteve të kontaktit për shumë vite. 

Të fundit

Humbni kilogram duke konsumuar dardha

Dardha është e dobishme për rënien nga pesha sepse përmban shumë fibër, ka pak kalori, përmban shumë ujë dhe përmirëson tretjen. Dardhat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe fi

10 sëmundje që i shëron arra

Fruti i arrës përmban deri në 60% yndyrë. Gjithashtu përmban karbohidrate, albumin, fosfor, kalium, kalcium etj. Është i pasur gjithashtu me vitaminat C, B, P, A, vaj eterik dhe lëndë ngjyros

Ngrënia e pemëve dhe perimeve gjithsesi është e shëndetshme, mirëpo në kohë të caktuar të ditës!

Disa artikuj ushqimorë duhet shmangur në mëngjes, para së gjithash, pemët dhe perimet e freskëta, të cilat janë vështirë të tretshme në fillim të ditës, por as jogurti nuk arrin “t’i

Si do të jetë jeta pas shërimit nga Covid-19?

Shërimi nga koronavirusi është një sfidë komplekse, por edhe muajt pas trajtimit në spital janë të rëndë për trupin, psikikën dhe financat. Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që k

Mësoni arsyet kryesore që ju shkaktojnë rënien e flokëve

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. MedikamentetShumë medikamente si

Bill Gates i sigurt për suksesin e vaksinave anti-COVID

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, beson se “pothuajse të gjitha” vaksinat COVID-19 do të funksionojnë dhe atë mirë, tha ai në një intervistë me Fareed Zakaria të CNN. Tashmë, va

Info Tjera