Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/Hudhra.jpg

Këto janë problemet që shkakton dylli i veshit dhe metodat natyrale për ta pastruarDylli i veshit është një substancë që prodhohet nga vetë trupi për të mbrojtur dhe pastruar veshin. Sipas të dhënave dylli parandalon infeksionet dhe parandalon hyrjen e pluhurave dhe grimcave të tjera të dëmshme më thellë në kanalin e veshit.

Pasi dylli ka kryer misionin e tij, zakonisht ai përthahet dhe del vetë nga veshi. Megjithatë, ka njerëz, veshi i të cilëve bllokohet nga dylli i tepërt.

Dylli bllokon dëgjimin dhe shoqërohet me simptoma si:
Dhimbje veshi
Zhurmë në vesh
Infeksion
Kruarje
Aroma të pakëndshme
Rrjedhje sekrecionesh nga veshi.

Pastrimi i veshit nga dylli

Shumë njerëz përdorin ato që rëndom njihen si kunja pambuku, karfica ose objekte të tjera për të hequr dyllin e tepërt. Këto objekte bëjnë krejt të kundërtën, duke e zhytur dyllin më thellë në kanalin e veshit dhe duke e irrituar atë, Njerëzit që përdorin kufje janë më të prirur të përballen me bllokim të veshit nga dylli i tepërt. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për 4 kura natyrale për pastrimin e veshit.

Uthulla e mollës me alkool
Disa ekspertë janë të mendimit se shpëlarja e veshit me uthull molle të kombinuar me pak alkool është mënyra më efikase në pastrimin e veshit. Për aplikimin e kurës ju nevojitet një pikatore, dy lugë gjelle me uthull molle dhe dy lugë alkool etilik, pambuk dhe një peshqir të pastër. Udhëzohet të përzieni alkoolin me uthullën në një tas të vogël dhe më pas merreni me pikatore. Hidhni disa pika në vesh dhe vendosni pambuk sipër tij për të lejuar shpërbërjen e dyllit në disa minuta. Më pas hiqeni pambukun dhe mbulojeni veshin me peshqir dhe kthejeni kokën në anën tjetër që të lejoni rrjedhjen e pandërprerë të dyllit të lëngëzuar. Përsëriteni këtë procedurë me veshin tjetër dhe përsëriteni herë pas here deri sa të ndieni përmirësim.

Vaji i arrës së kokosit
Për këtë procedurë ju nevojitet një lugë gjelle me vaj të arrës së kokosit, një peshqir dhe një pikatore. Ngroheni vajin në një enë deri sa të bëhet i lëngshëm. Vaji nuk duhet të jetë i nxehtë. Udhëzohet që të përdorni pikatoren që të hidhni gjysmë luge në njërin vesh dhe gjysmë luge në veshin tjetër. Hidheni vajin në vesh dhe mbajeni kokën të mbështetur për 10 minuta. Më pas lëvizeni kokën në anën tjetër që të lehtësoni rrjedhjen e vajit dhe shpërlajeni veshin me ujë të ngrohtë. Thahuni me peshqir dhe përsëriteni procedurën në veshin tjetër.

Glicerina
Për këtë kurë, ju nevojiten disa pika glicerinë, ujë, pikatore dhe alkool etilik. Përziejeni glicerinën me një lugë çaji me ujë. Merreni masën me pikatore dhe hidheni në vesh duke e mbajtur për 5 minuta. Pasi e keni lënë veshin të kullojë, përsëriteni procedurën në veshin tjetër. Thahuni me peshqir dhe hidhni nga tre pika nga alkooli etilik në secilin vesh.

Hudhra

E fundit por jo për nga rëndësia, është hudhra. Për pastrimin e veshit duhet të prodhoni vajin e hudhrës. Ju nevojiten dy ose tre thelpinj hudhre, një ose dy lugë gjelle me vaj të farës së susamit dhe një pikatore. Qërojini dhe shtypini thelpinjtë e hudhrës dhe shtojini në vajin e ngrohur në një tenxhere. Lërini të kavërdisen së bashku, deri sa hudhra të nxihet. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe më pas prisni deri sa vaji të ftohet. Kurrë mos hidhni vaj të nxehtë në vesh sepse mund të vuani nga komplikacione të rënda. Kur vaji të jetë ftohur, hiqni copat e hudhrës dhe kullojeni. Më pas merreni me pikatore dhe hidhni disa pika në secilin vesh. Vaji duhet të qëndrojë në vesh për disa minuta që të kryejë detyrën e tij. Më pas duhet të lëvizni kokën dhe të lejoni daljen e vajit. Top Channel

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera