Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/dellinja.jpg

Kokrrat e dëllinjës ndihmojnë tretjen, kanë veti antiseptike natyrale dhe antireumatikeNe i përdorim shumë pak, por bota po çmendet për shijen mesdhetare të kokrrave të dëllinjës.

Nëse keni pirë gin, me siguri e keni dalluar shijen e kokrrave të dëllinjës (që gjenden edhe në vendin tonë), por është koha t’i përdorim ato edhe në përgatitjet kulinare

Sipas rekomandimeve më të fundit gastronomike, duhet t’u japim një shans këtyre përbërësve dhe me shijen e tyre të rrëmbejmë një udhëtim nëpër Mesdhe, prandaj duhet ta njohim më mirë.

Dëllinja është një bimë me gjelbërim të përhershëm, me gjethe halore dhe kokrra kaltër në vjollce (ose të kuqe), gjendet në brezin e shkurreve mesdhetare dhe këto kokrra, përveç të qenit shumë aromatike, kanë edhe shumë benefite të tjera.

Në kulturat e lashta është përdorur shumë për shkak të veprimit të saj balsamik.

Sot e dimë që kokrrat e kësaj bime, favorizojnë tretjen, kanë veti antiseptike natyrale dhe të përdorura në formën e vajit për trupin kanë veti antireumatizmale.

Gjenden lehtësisht në dyqanet e bimëve mjekësore.

Si përdoren në kuzhinë?
Përdorimet e kokrrave të dëllinjës janë shumë, ndër to, më klasikja është kombinimi me mishrat e egër siç janë derri i egër dhe kaprolli.

Rritur në lartësi të mëdha, dëllinja përdoret edhe për të aromatizuar sallamet dhe në peshq liqeni e lumi si salmoni e trofta.

Mund të përdoret në vend të piperit siç bënin romakët e lashtë, ose të përgatisni pak më ndryshe pastat me kaçkavall dhe piper, këshillon Living.

Mund të krijoni me të një salcë shoqëruese të mrekullueshme për pjatat e mishit duke bërë një përzierje të: verës së kuqe, kokrrave të dëllinjës, gjetheve të dafinës, mjaltit të akacies dhe kripës dhe duke e lënë të qëndrojë për 20 minuta.

Mund të përdoren edhe në ëmbëlsira.

Duke përgatitur një krem dëllinjash, ju mund të shoqëroni biskotat tuaja.

Merrni një lugë çaji kokrra dëllinjash të shtypura dhe përzihen me sheqer, qumësht dhe vendosen të ziejnë.

Më pas kullohet përbërja tek të verdhat e vezëve me pak sheqer tjetër, pak kripë e miell.

Zihet përsëri për dy minuta dhe lihet të ftohet.

Të fundit

Disa nga pijet që do ju ndihmojnë të flini të qetë gjatë natës

Ekzistojnë disa pije që ju ndihmojnë të bëni gjumë të qetë gjatë natës. Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër: Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumi

Dëshironi të humbni në peshë: Hani mollë

Me siguri e dini se pemët dhe perimet mund t’ju ndihmojnë të humbni në peshë. Një nga pemët më të mira për ta konsumuar janë mollët, madje ekziston një thënie: “Një mollë n

8 ushqimet që ju mbrojnë nga diabeti

Niveli i lartë i sheqerit në gjak, jo vetëm se dërgon te diabeti, por sigurisht se shkatërron veshkat, pankreasin dhe mëlçinë. Në vijim ju paraqesim tetë nga artikujt ushqimorë, që paranda

Benefitet e Vitaminës D në trurin e njeriut

Një studimi kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, sugjeron se mirëmbajtja e niveleve të Vitaminës D ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë. I njëjti rekomandim vjen edhe nga

​Kështu mund ta parandaloni infektimin nga pneumonia

Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë për shkak të infeksionit të virusit. Rritja e imunitetit është çelësi për të luftuar viru

Si të biesh në gjumë për vetëm 60 sekonda?

Miliona njerëz në të gjithë botën përpiqen të flenë çdo natë, duke u rrotulluar nga njëra anë në tjetrën, pa rezultat. Do të thotë shumë janë të gatshëm të provojnë gjithçka pë

Info Tjera