Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/kollitje-cough.jpg

Kolla, lemza dhe “zhurmat” e tjera të trupit, çfarë tregojnëTrupi ynë është një makineri e vërtetë, që funksionon 24 orë në ditë, që jeton dhe që bën zhurmë.

Por, organizmi shpesh lëshon tinguj të çuditshme, të zhurmshëm dhe ndonjëherë të fshehte. Ja çfarë janë ato dhe nga vijnë:

KOLLA – Vjen si pasoje e ajrit qe nxirret nga mushkëritë dhe bronket gjate një mekanizmi refleks për te larguar mikrobet, sekrecionet dhe elemente te tjerë te padëshirueshëm.

LEMZA – Lemza është një lloj shenje për te treguar irritimin e nervit frenik. Diafragma kontraktohet dhe nuk behet lëshimi ashtu si duhet duke shkaktuar rryma te mëdha ajri qe vijnë ne mushkëri.

GËRTHITJA E ZORRËVE – Në këto organe gjendjet një sasi e madhe ajri dhe ndërkohë që muskujt bëjnë një lëvizje të pavullnetshme për të tretur ushqimin, kur ky i fundit mungon krijohet zhurma.

GAZRAT – Ato fillojnë në zorrën e trashe dhe përfundojnë në fund të saj në anus. Aroma e pakëndshme shkaktohen nga bakteret e zorrëve.

TESHTIMA – Zhurma e teshtimës vjen si pasojë e kalimit të ajrit nga hunda dhe goja me një shpejtësi që arrin 200km/h. Mund te shkaktohet nga pluhuri, qimet e kafshëve, por edhe nga rrufa.

GËRHITJA – Shkaktohet nga vibrimi i gjuhëzës se vogël dhe qiellzës se bute gjate frymëmarrjes.

KËRCITJA E ARTIKULACIONEVE – Kjo zhurmë shkaktohet nga goditja e artikulacioneve që janë te zhytura ne lëngun sinovial. Ky lëng përmban edhe gaze të cilat kur lëvizin artikulacionet krijojnë disa flluska ajri që shkaktojnë dhe zhurmën e kërcitjes.

KËRCITJA E DHËMBËVE – Ndryshe quhet bruksizem dhe ndodh për shkak të një perkusioni (goditjeje) te pavullnetshme te dhëmbëve.

HAPJA E GOJËS – Ky në fakt është një fenomen ende i pashpjegueshëm, megjithatë një nga teoritë mbizotëruese është lidhja me një refleks zgjimi te pavullnetshme qe shkaktohet nga mungesa e oksigjenit.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera