Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/f31376e0c0df9126c2ce32ba5911f26e.jpg

Konsumoni kërpudhat për të ulur fuqinë e virusitNe kemi mësuar shumë për koronavirusin e ri, nga mënyra se si të sillemi te mënyra se si të mbrohemi.

Por nuk duhet harruar që ushqyerja është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin, kështu që pas hulumtimeve të fundit duhet të konsideroni përfshirjen e kërpudhave në dietën tuaj.

Mjekët dhe dietologët bien dakord që kërpudhat mund të ofrojnë një nxitje jetike kundër COVID-19.

Jenny Bennett, një mjek naturopatik në Seattle me një fokus në kushtet e ndërmjetësimit të imunitetit, thotë se kërpudhat shiitake dhe maitake janë “fenomenale për përmirësimin e sistemit imunitar”.

“Ka shumë hulumtime se si kërpudhat shiitake zvogëlojnë aktivitetin viral dhe në të vërtetë mund të zvogëlojnë sasinë e virusit në trupin tuaj”, tha Bennett.

Kërpudhat natyrshëm pengojnë enzimat virale, dhe gjithashtu mund të ngadalësojnë progresin e një infeksioni viral, që do të thotë që nëse përfshini kërpudha në dietën tuaj mund të vini re që simptomat tuaja përparojnë më pak, shkruan Eat This.

Përveç përfitimeve të tyre të drejtpërdrejta, kërpudhat gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj duke stimuluar një përgjigje imune.

Bennett këshillon që kërpudhat të hahen më mirë kur vëreni se keni simptoma.

“Kërpudhat arrijnë efektin më të mirë që merrni menjëherë, dhe nëse i konsumoni në kohë, ato do të zvogëlojnë përparimin e mëtejshëm dhe zhvillimin e sëmundjes”, tha ajo.

Por për arsye parandaluese, ju mund të përfshini kërpudha në dietën tuaj më herët, edhe nëse nuk keni COVID-19 ose ndonjë infeksion tjetër viral.

Mund t’i konsumoni në mënyra të ndryshme: mund të grijmë kërpudha të thata në makarona ose pjata të tjera dhe gjithashtu mund të bëjmë supë me kërpudha.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera