Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/vrapimi.jpg

Kush vuan nga zemra, 150 minuta lëvizje në javë Aktiviteti fizik, në dozat e duhura dhe sipas këshillave mjekësore, nuk është i kundërkëshilluar për ata që vuajnë nga zemra, rekomandon një studim i botuar në “European Heart Journal”.

“Mundësia që ushtrimet të nxisin një atak kardiak ose infarkt në zemër është jashtëzakonisht e ulët”, shpjegon Antonio Pelliccia, president i Task Force dhe profesor i kardiologjisë në Institutin e Mjekësisë dhe Shkencës Sportive, në Romë.

“Nga ana tjetër, ushtrimet e rregullta jo vetëm që parandalojnë sëmundjet e zemrës, por edhe zvogëlojnë vdekjen e parakohshme te personat që tashmë vuajnë nga ato”, shtoi ai.

Për personat e shëndoshë, me hipertension ose diabet, udhëzimet rekomandojnë ushtrime forcuese të muskujve (për shembull, ngritje peshash të lehta) të paktën tri herë në javë, plus një ushtrim aerobik, të tilla si çiklizmi, vrapi ose noti.

Shumica e personave me sëmundje koronare të zemrës, të shkaktuara nga grumbullimi i depozitimeve yndyrore në muret e brendshme të arterieve, mund të luajnë sporte konkurruese ose rekreative.

Personat, të cilët kanë vuajtur prej një kohe të gjatë nga një sëmundje e tillë dhe duan të ushtrohen për herë të parë, duhet të këshillohen së pari me mjekun.

Aktiviteti fizik i rregullt dhe i moderuar rekomandohet, gjithashtu, për të parandaluar çrregullimin më të zakonshëm të ritmit të zemrës, fibrilimin atrial, kurse ata që kanë fibrilacion atrial dhe marrin antikoagulantë për të parandaluar goditjen në tru, duhet të shmangin sportet e kontaktit, për shkak të rreziqeve të gjakderdhjes.

Personat me stimulues kardiakë nuk duhet të shkurajohen nga loja sportive, përveç atyre që mund të shkaktojnë përplasje, në mënyrë që të mos dëmtojnë pajisjen dhe nëse stërvitja shkakton rrahje zemre ose gulçim të pazakontë, ose shqetësime në gjoks, ulini ato dhe caktoni një takim me mjekun./ /ervo/

Të fundit

Studim: Mbajtja e maskës zvogëlon rrezikun e infektimit me 77%

Distancimi social, higjiena e duarve dhe një maskë janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të infektimit kur jeni në kontakt me një person që është pozitiv me Covid-19. Ky fakt konfirmohet e

Gratë që punojnë me orar të tejzgjatur, rrezikohen nga depresioni

Gratë të cilat punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuara që të preken nga depresioni, dhe një gjë e tillë nuk ndodh me burrat. Studimi më i fundit i realizuar nga ekspertë britan

Si të mbrohemi nga gripi sezonal

Gripi sezonal është një infeksion akut viral. Transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe ne mënyre indirekte me prekjen e ob

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Info Tjera