Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/640-0-5f94c38a3390c.jpg

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundjeKy çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit.

Çaji me gjethe ulliri është një aleat i mirë kundër kollës së thatë, gripit, infeksioneve virale të mushkërive, tuberkulozit, meningjitit, hepatitit B, dhe bronkopneumonisë, shkruan “Living”, transmeton lajmi.net.

Ai është gjithashtu një ndër trajtimet më efektive në raste se vuani nga infeksionet kronike të traktit urinar.

Përbërësit aktivë dhe esencialë të gjetheve të ullinjve fuqizojnë sistemin imunitarë , rrisin energjinë dhe luftojnë mikrobet e parazitët.

Një efekt surprizë i këtij çaji është të ekuilibrojë nivelin e sheqerit në gjak, ndaj këshillohet të konsumohet më së shumti nga diabetikët.

Gjethet kanë veti rrudhëse, tonike dhe kundër temperaturës së lartë.

Përgaditja:

Në një enë shtoni rreth 200-300 ml ujë dhe vendoseni në zjarr. Pasi të ketë vluar shtoni  20 deri 25 gjethe të thara të ullirit.

Uji së bashku me gjethet duhet të vlojë sërish për 4-5 minuta dhe më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Living ju këshillon që çajin ta pini të ngrohtë pasi të shtoni lëng limoni ose mjaltë organik.

Kujdes me sasinë që doni të pini, mjekët rekomandojnë jo më shumë se 3 tri gota në ditë. 

Të fundit

Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak

Trigliceridet janë një tip yndyre që gjendet në gjak. Ato i duhen trupit për energji. Por duhet të keni kujdes me nivelet e larta të tyre. Nëse nuk janë në nivelet e duhura, mund të shkakto

Pse duhet të hani një hudhër çdo mbrëmje para gjumit

Hudhra ka përfitime të jashtëzakonshme. Ajo është konsideruar si një pikë referimi kur bëhet fjalë për antibakterialë natyralë. Gjithashtu ka një përfitim tjetër të rëndësishëm dhe

Shtatë arsye pse është e mirë djersitja për shëndetin!

Pavarësisht nëse djersiteni në palestër ose thjesht sepse po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin Këtu janë shtatë arsye që ekspertët i konsiderojn

Çfarë duhet të bëni nëse zgjoheni me dhimbje mesi

Të paktën 80 përqind e njerëzve e kanë provuar njëherë në jetë dhimbjen e mesit me të gjithë intensitetin e saj. Dhimbja e mesit dhe e shpinës është një shenjë paralajmëruese për ano

Ushqimet e shëndetshme luajnë një rol jetësor në luftimin e koronavirusit

Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet në të gjithë botën dhe është thelbësore të përcaktohen mënyrat për të luftuar epideminë. Sistemi imunitar mbron strehuesin nga organizmat patog

Këto janë pesë arsyet pse duart e tua janë gjithmonë të ftohta

Te disa njerëz, ulja e temperaturave nuk është e vetmja gjë që i shkakton duart e ftohta, pasi ashtu gjatë gjithë vitit duart e tyre qëndrojnë. Duart gjithmonë të ftohta, vijnë si pasojë

Info Tjera