Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/auto_xhinxher_kanelle-750x5001615802834-1.jpg

Ky çaj ju ndihmon që të humbni 5 kilogramë brenda një muajiShumë njerëz ndjekin një dietë të shëndetshme dhe ushtrime fizike në mënyrë që të humbin peshë dhe të bëhen në formë.

Është gjithashtu e mundur të mbështeteni në disa receta të lehta për tu përgatitur, duke përfshirë recetën e çajit të mollës.

Si të përgatitni çajin e mollës

Përbërësit:

4 cm copë xhenxhefil
4 shkopinj të gjatë kanelle
3 mollë
Një litër ujë.

Përgatitja:

Prisni xhenxhefilin dhe mollët në copa të vogla dhe vendosni të gjithë përbërësit në një enë në zjarr.

Pasi të vlojë uji, lëreni në zjarr të ngadaltë për 5 deri në 10 minuta.

Në mënyrë që të merrni rezultatin më të mirë, mund të filtroni ujin dhe të pini çaj një herë në ditë, rreth 30 minuta para se të hani mëngjes dhe darkë, për një periudhë 30 ditore.

Është e mundur të pushoni për 7 ditë para se të rifilloni të njëjtën metodë përsëri, por në këmbim, duhet të hani ushqime të shëndetshme me ushtrime fizike.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera