Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/face-shields-kr-2x1-tease-200724_5669765acfb03adc0265475a7e83fb8e.jpg

Maskat plastike, pothuajse joefektive në parandalimin e përhapjes së koronavirusitMaskat plastike janë pothuajse plotësisht joefektivë në mbajtjen e aerosoleve të frymëmarrjes, thonë shkencëtarët japonezë, të cilët dyshojnë në efektivitetin e tyre në parandalimin e përhapjes së coronavirusit.

Një simulim duke përdorur Fugaku, superkompjuterin më të shpejtë në botë, zbuloi se pothuajse 100 për qind e pikave më të vogla se 5 mikrometra “shpëtuan” në ajër, shkruan Guardian.

Një mikrometër është një e milionta pjesë e metrit.

Rreth gjysma e pikave më të mëdha të 50 mikrometrave ishin në ajër, sipas Riken, një institut hulumtimi qeveritar në qytetin perëndimor të Kobes.

Shkencëtarët në Britani kanë kritikuar qeverinë për theksimin e rëndësisë së larjes së duarve, ndërsa nënvlerësojnë transmetimin e aerosolit, një faktor i theksuar nga autoritetet japoneze në këshillat e shëndetit publik gjatë gjithë pandemisë.

Ndërsa disa vende janë përpjekur të hapin ekonomitë e tyre, vizoret janë bërë të zakonshme në sektorët ku vihet në dukje kontakti publik, siç janë dyqanet dhe sallonet e bukurisë.

Makoto Tsubokura, udhëheqës i ekipit nga Riken Computing Center, paralajmëroi se mbajtja e një vizore nuk është një alternativë ndaj maskave.

“Për fat të keq, sipas rezultateve të studimit, efektiviteti i vizorit në parandalimin e përhapjes së pikave nga goja e një personi të infektuar është e kufizuar në krahasim me maskat”, tha Tsubokura.

Ai gjithashtu tha se grimcat e aerosolit u gjetën duke kaluar nëpër hapësirën midis fytyrës dhe vizorit. 

Fugaku, i cili mund të bëjë më shumë se 415,000 trilion përllogaritje në sekondë, kohët e fundit zbuloi se maskat e fytyrës të bëra nga pëlhura jo të endura janë më efektive në bllokimin e përhapjes së Covid-19 përmes pikave të ajrit sesa ato të bëra prej pambuku dhe poliesteri.

Superkompjuteri 970 milion paund ka drejtuar gjithashtu simulime se si spërklat përhapen në hapësirat e ndara të zyrave dhe në trenat e mbushur kur dritaret janë të hapura.

Megjithëse nuk do të jetë plotësisht operacional deri në vitin e ardhshëm, ekspertët shpresojnë se do të ndihmojë në identifikimin e trajtimeve për Covid-19 nga rreth 2,000 ilaçe ekzistuese, përfshirë ato që ende nuk kanë arritur fazën e provës klinike.

Të fundit

Rikthehet ndotja e ajrit në Prishtinë

Ajri i ndotur është rikthyer, kjo vërehet dukshëm edhe në kryeqytet. Në kohën kur Kosova po përballet me shtim rastesh me koronavirus, një tjetër problem po shtohet. Sipas Indeksit të Cilë

Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës anti-COVID 19

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë q

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa o

Vaksina e Oksfordit ka filluar të jap rezultate

Bota ka filluar t’i presë rezultatet e para të vaksinës kundër koronavirusit. Nëse efikasiteti i kësaj vaksine është pozitiv, atëherë ajo do të shpërndahet në mbarë Evropën dhe botën

FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha dje autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me COVID-19, duke konfirmuar autorizimin me kusht të dhënë në maj, njoftoi

Hani gjashtë bajame në ditë dhe shihni përfitimet

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të s

Info Tjera