Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vitamina-b12.jpg

Mungesa e vitaminës B12, pasojat dhe çfarë të konsumoniMungesa e vitaminës B12 në organizëm, është një nga më të përhapurat. Edhe pse ka zgjidhe, kjo mungesë shfaq probleme të shumta shëndetësore.

Një nga problemet më të mëdha që ajo shfaq është gjendja e ankthit dhe mungesë e theksuar e energjisë.

Nëse ndjeheni të irrituar më shumë sesa zakonisht dhe nuk arrini dot të përqendroheni, por nuk keni ndonjë shqetësim madhor ose ndonjë arsye shëndetësore për të pasur të tilla probleme, mirë është të bëni një kontroll për të parë nivelin e vitaminës B12 në gjak.

Më poshtë po ju sjellim një listë të disa problemeve që shkakton deficienca e kësaj vitamine:

Funksionet e trurit

Mungesa e vitaminës B12 tek të moshuarit është faktor nxitës për sklerozën dhe degjenerimin e funksioneve të trurit. Këtu përfshihet edhe skleroza e shumëfishtë dhe sëmundja e Parkinsonit.

Depresion

Nivelet e ulëta të kësaj vitamine shkaktojnë luhatje humori, depresion dhe ankth.

Ishemia dhe Sëmundjet kardiovaskulare

Mungesa e kësaj vitamine ka lidhje të fortë me isheminë. Në mungesë të vitaminës B12, nivelet e homocisteinës në gjak janë shumë të larta. Një gjë e tillë rrit rrezikun e arterosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Anemia

Kur nivelet e vitaminës B12 janë të ulëta, organizmi e ka të vështirë të prodhojë rruaza të kuqe. Kësisoj, organizmi është më i predispozuar të preket nga anemia.

Si ta merrni vitaminën B12 përmes ushqimeve

Kjo vitaminë e rëndësishme gjendet në ushqime të ndryshme siç janë: peshku, mishi, shpendët, vezët, qumështi dhe nënproduktet e tij, këshillon Living.

Sardelet në veçanti janë të pasura me vitaminën B12 . 150 gr. sardele përmban 200% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B12.

Trofta është një shembull tjetër i një burimi të shkëlqyer të vitaminës B12. Një sasi prej 100 gramë troftë ofron 125% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B12.

Nga ana tjetër, një sasi prej 200 gramë salmon të pjekur ofron 80% të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine të rëndësishme.

Të fundit

7 kurat natyrale që ju ndihmojnë të tejkaloni dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz dhe shpesh është pasojë e një jetese stresuese dhe të çrregullt. Deri më tani, askush nuk i ka sqaruar plotësisht shkaqet themelor

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

Sipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat. Shkalla në të c

Ulni kolesterolin e lartë me lëng portokalli

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si

Info Tjera