Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/660x450-780x439-1.jpg

Ngrënia e pemëve dhe perimeve gjithsesi është e shëndetshme, mirëpo në kohë të caktuar të ditës!Disa artikuj ushqimorë duhet shmangur në mëngjes, para së gjithash, pemët dhe perimet e freskëta, të cilat janë vështirë të tretshme në fillim të ditës, por as jogurti nuk arrin “t’i shtyjë” deri në zorrë.

Edhe nëse nuk keni lukth të ndjeshëm, ekzistojnë artikuj të cilët do ta kenë “të vështirë” mëngjesin, përkatësisht kur është i zbrazët, andaj do të duhej shmangur.

Ndër to janë pemët dhe perimet e freskëta, të cilat, edhe pse të pasura me vitamina dhe minerale, vështirë treten në fillim të ditës.

Jogurti, sado që është i shëndetshëm, për shkak të baktereve të mira të cilat i posedon, nuk arrin “t’i shtyjë” deri në zorrë, sepse paraprakisht e “vret” thartira të cilën e krijon lukthi i zbrazët.

Mirëpo, situata ndryshon nëse në të fusni fruta arrore, avokado ose disa lugë bollgur, shkruan hayat.

Lëngu i kulluar i portokallit gjithashtu nuk është i mirë për mëngjes, sepse shkakton djegësirë, prandaj limonada mund të ndihmojë.

Të fundit

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetë

Në ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve. Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shu

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuaj

Faktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni m

Çfarë pëson organizmi juaj nëse hani shpejtë?

Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale, shkruan “AgroWeb”. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer në Jap

4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi

Sa mund të qëndrojnë djathërat e fortë dhe ata butë në frigorifer

Në mënyrë që të ruajmë shëndetin tonë dhe të mbrohemi nga helmimet, ne shpesh hedhim gjithçka që është e dyshimtë nga frigoriferi. Ndër artikujt më të shpeshtë të cilët i hedhim po

Info Tjera