Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/banane.jpg

Një banane në ditë, ju ndihmon në tretjeNjë banane e mesme përmban rreth 10-12% të fibrave që nevojiten në një ditë.

Bordi i Promovimit të Shëndetit të Singaporit rekomandon marrjen e përditshme të fibrave dietike prej 20g për gratë dhe 26g për meshkujt.

Fibrat luajnë një rol të rëndësishëm për shëndetin tuaj.

Fibra e tretshme ndihmon trupin tuaj të kontrollojë nivelin e sheqerit në gjak dhe të heqë qafe substancat yndyrore të tilla si kolesteroli.

Bananet ndihmojnë që të keni lëvizje të rregullta të zorrëve dhe ndihmon që të mbani zorrët në mënyrë të shëndetshme dhe të mbrojë nga bakteret e dëmshme.

Bananet, sidomos ato të pjekura, përmbajnë niseshte që nuk tretet në zorrën të vogël dhe është në gjendje të kalojë në zorrë të trashë. Banane të tilla ju ndihmojnë të menaxhoni më mirë peshën tuaj.

Bananet ndihmojnë po ashtu në dukuritë gastrointestinale si kapsllëku dhe ulcerat e stomakut.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera