Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/green-tea-file-photo-1200.jpg

Një filxhan çaj jeshil në ditë kundër alergjive ushqimoreNjë filxhan çaj jeshil në ditë mund të jetë përgjigja ndaj alergjive ushqimore.

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjethet e çajit jeshil kanë nivele të larta antioksiduese dhe baktere që kurojnë alergjitë e lehta ndaj ushqimeve dhe pijeve të ndryshme. 

Deri në 40% e çajit jeshil përbëhet nga bakteret Flavonifractor plautii, ose FP.

Studiuesit zbuluan se FP mund të frenojë inflamacionin që shkaktohet kur konsumojmë ushqime të caktuara, ul presionin e gjakut dhe ndihmon në rregullimin e peshës.

Studimi u krye nga shkencëtarët japonezë të cilët thonë se megjithatë duhet treguar kujdes, pasi çaji duhet të ruhet i freskët për të pasur efektin e plotë.

Nëse do të pish nga një filxhan në ditë për gjashtë muaj, niveli i toksinave në trup do të bjerë gjithashtu deri në 51%.

Të fundit

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19). Tampon test

Info Tjera