Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/Best-Oolong-Tea.jpg

Një filxhan i këtij çaji pengon zhvillimin e tumoreve malinje!Akademia Kineze e Shkencave ka zbuluar që çajin që zvogëlon rrezikun e shfaqjes së tumoreve malinje.

Çaji oolong ka efekt të magjishëm në shëndetin e njeriut, për shkak se është i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Ky çaj përmban mineralet si kalcium, mangan, bakër, karotene, selenium, kalium; vitaminat A, B, C, E dhe K, si edhe polifenole, kimikalie, të cilat kanë ndikim antikanceroz.

Përveç këtyre, ai përmban acid folik, niacin dhe alkaloide të tjera detoksifikuese.

Çaji oolong bëhet nga e njëjta bimë si çaj i gjelbër dhe çaj i zi, i cili është pjesërisht i fermentuar.

Dallimi është në përpunim.

Pirja e dy ose më shumë gotave me këtë lloj çaji mund të reduktojë rrezikun nga disa lloje të kancerit, përfshirë edhe kancerin ovarian, thuhet në studim.

Çaj Oolong është përdorur për të mprehur dhe përmirësuar aftësitë e të menduarit dhe vigjilencës.

Ai është përdorur edhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, osteoporozën dhe sëmundjet e zemrës.

Hulumtime të shumta tregojnë që krahas luftës kundër kancerit, kjo pije zvogëlon rrezikun nga skleroza multiplite, obeziteti, alergjia, diabeti, etj.

Çaji ka shije të ëmbël, ndërkaq më mirë është të pihet pa sheqer.

Pirja e këtij çaji ofron një sërë përfitimesh për shëndetin, megjithatë nuk duhet të pihet në sasi të mëdha nga personat të cilët janë të ndjeshëm ndaj kafeinës pasi mund t’u shkaktojë ankth, rrisë të rrahurat e zemrës si dhe tensionin e gjakut, po ashtu edhe të përkeqësojë simptomat e ulcerës.

Të fundit

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Nis faza e fundit e provave për vaksinën COVID-19 në SHBA

Gjigandi farmaceutik amerikan Johnson & Johnson ka nisur fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike në njerëz për vaksinën kundër COVID-19 që përdor një dozë të vetme. Doktor Pau

Britania zhvillon aplikacionin për gjurmimin e kontakteve

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zhvilluar një aplikacion për gjurmimin e kontakteve, i cili do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të koronavirusit. “Ne jemi shumë afër arritjes së

Qëndrimi ulur për një periudhë të gjatë “rrit rrezikun e vdekjes tek të rinjtë”

Qëndrimi ulur për më shumë se 7 orë e gjysmë në ditë rrit rrezikun e vdekjes në moshë të re. Qëndrimi në karrige gjatë ditës së punës dhe në divan në mbrëmje lidhet me një mori pr

Info Tjera