Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/coffe-1-scaled.jpg

Njihuni me 13 benefitet e kafesëKafeja është një pije mjaft e njohur në të gjithë globin për një numër të madh përfitimesh shëndetësore.

Falë niveleve të larta të antioksidantëve dhe lëndëve ushqyese të dobishme, gjithashtu duket se është mjaft e shëndetshme.

Studimet tregojnë se personat që konsumojnë kafe rrezikohen shumë më pak nga disa sëmundje të rënda.

Këtu janë 13 përfitimet kryesore të kafesë në shëndet, sipas Healthline:

1. Mund të përmirësojë nivelet e energjisë dhe t’ju bëjë më të zgjuar
Kafeina bllokon një neurotransmetues frenues në trurin tuaj, çka shkakton një efekt stimulues.

Kjo përmirëson nivelet e energjisë, gjendjen shpirtërore dhe aspekte të ndryshme të funksionit të trurit.

2. Mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin
Disa studime tregojnë se kafeina mund të rrisë djegien e dhjamit dhe gjithashtu ritmin e metabolizmit.

3. Mund të përmirësojë në mënyrë drastike performancën fizike
Kafeina mund të rrisë nivelet e adrenalinës dhe të çlirojë acide yndyrore nga indet tuaja yndyrore.

Kjo gjithashtu çon në përmirësime të dukshme në performancën fizike.

4. Përmban lëndë ushqyese thelbësore
Kafeja përmban disa lëndë ushqyese të rëndësishme, përfshirë riboflavin, acid pantotenik, mangan, kalium, magnez dhe niacinë.

5. Mund të ulë rrezikun për diabetin tip 2
Disa studime vëzhguese tregojnë se personat që konsumojnë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të diabetit tip 2, një gjendje e rëndë që prek miliona njerëz në të gjithë botën.

6. Mund t’ju mbrojë nga sëmundja e Alzheimerit dhe demenca
Personat që pijnë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët për t’u prekur nga Alzheimer, që është një shkak kryesor i demencës në të gjithë botën.

7. Mund të ulë rrezikun e Parkinsonit
Personat që konsumojnë kafe kanë deri në 60% më pak rrezik për t’u prekur nga sëmundja e Parkinsonit, çrregullimi i dytë më i zakonshëm neurodegjenerator.

8. Mund të mbrojë mëlçinë tuaj
Personat që pijnë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të cerozës, e cila mund të shkaktohet nga disa sëmundje që prekin mëlçinë.

9. Ul rrezikun e depresionit dhe ju bën të ndiheni më të lumtur
Kafeja duket se ul rrezikun e shfaqjes së depresionit dhe mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike rrezikun e vetëvrasjes.

10. Mund të ulë rrezikun e disa llojeve të kancerit
Kanceri i mëlçisë dhe kolorektal janë shkaqet e treta dhe të katërta kryesore të vdekjes nga kanceri në të gjithë botën.

Pirësit e kafesë kanë një rrezik më të ulët të prekjes nga këto sëmundje.

11. Nuk shkakton sëmundje të zemrës dhe mund të ulë rrezikun e goditjes në tru
Kafeja mund të shkaktojë rritje të butë të presionit të gjakut, e cila zakonisht zvogëlohet me kalimin e kohës.

Pirësit e kafesë nuk kanë një rrezik në rritje të sëmundjes së zemrës dhe kanë një rrezik pak më të ulët të goditjes në tru.

12. Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Disa studime tregojnë se pirësit e kafesë jetojnë më gjatë dhe kanë një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme.

13. Burimi më i madh i antioksidantëve në dietën perëndimore
Kafeja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe shumë njerëz marrin më shumë antioksidantë nga kafeja sesa nga frutat dhe perimet.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera